Uydu sinyal güçlendirici işe yarıyor mu?

Servis Bölgelerimiz

Çanak antenlerdeki sinyal düşüklüğüne bir nebze çare bulan bir sistemdir aslında. Çok fazla sinyal kaybı yaşamıyorsanız ve sadece birkaç HD kanalın da görüntü kırılmaları yaşıyorsanız güvenle kullanabilirsiniz. Unutmayın ki bu Uydu sinyal güçlendirici cihazı sadece çeken ve sinyali olan antenler de kullanabilirsiniz. Önünde bina veya ağaç olan, tamamen sinyal kaybı yaşanan ve çanak antene bir şeylerin çarpması sonucu anten ayarının bozulması gibi olaylar da kullanılamaz.

Özellikle HD olan kanalların çoğalmasından sonra birçok çanak anten de sinyal kopukluğu yaşanmaya başlandı. Normal tüplü veya uydu alıcısı içinde olmayan cihazları kullandığınız da hiçbir kanalın gitmediğini görürsünüz.

Uydu sinyal güçlendirici kapalı yerde olması gerekir. Yağmur ve kardan etkilenmemesi için kapalı olan yerde kablonuzu keserek bağlamalısınız. Yoksa hem sinyal güçlendiriciye hem de ucundaki konnektör ile bağladığınız aparatlara da girecektir. Özellikle kablolarınızın yeni olmasına dikkat etmelisiniz. Kablolar eski bile olsa dış yüzeyin de kesinlikle çatlama olmamalıdır. Dunun için kablonuzu başından sonuna kadar kontrol etmelisiniz. Çok küçük bir delik bile olmuş olsa siz istediğiniz kadar iç tarafa uydu sinyal güçlendiriciyi yerleştirin yağmurdan bir iki gün sonra bozulduğunu görebilirsiniz.

Bunun için bant ile korumalı ve eskimiş olan kablolarınızın değiştirilmesi için uydu servisi firmaları ile görüşme sağlamalısınız. Uydu sinyal güçlendirici işe yarıyor mu diye düşünüyorsanız evet işe yarıyor aslında. Ama hiç çekmeyen kanallarınızı geri getirmeye yetmeyebilir. Çanak anteninizde ki sinyal kalitesinin yeterli dereceye ulaştığın da bir iki db kadar yükselterek daha iyi çekmesine neden olmaktadır.