Sinyal bulucu olmadan çanak anten ayarlama

Uydu Anten Servisi

Çanak antenlerin sık sık bozulması kullanıcıları adeta uydu sinyal bulucu almaya teşvik ediyor. Peki ya Uydu sinyal bulucu olmadan çanak anten ayarlama yapılabilir mi? Yani bu cihazın sahibi olmayan kişiler de uydu antenini ayarlamak ta ne kadar başarılı olabilirler?

Uydu sinyal bulucu olmadan çanak anten ayarlanamaz mı?

Uydu sinyal bulucular son yıllar da çıkan ve analog sistemlerden digital sisteme geçişler sırasında uydu sinyal bulucu cihazları popüler olmaya başlandı. Bundan 15 yıl öncesine dönüp baktığımız da böyle cihazların kullanılmadığını görmekteyiz. Eğer yaşınız biraz genç ise ve geçmişe dayalı bazı şeyleri hatırlayamıyorsanız sizden biraz yaşça büyük olan kişilere sorarak eskiden çanak anten ayarlamak için hangi yöntemler kullanılırdı diye sormanız da yarar var.

Uydu sinyal bulucu olmadan çanak anten ayarlama o zamanlar da çok meşhurdur. Tüplü küçük televizyonu çatıya çıkararak normal evde kullandığımız gibi elektriği ve uydu alıcısını da çatıya çıkarıp anten ayarlaması yapılırdı. Bunu bir memlekette çok fazla bilgi sahibi olup ta bunu meslek haline getiren kişiler veya bir köy kasaba olan yerleşim yerlerinde oturan kimlerinde de çanak antenleri ayarlamak için her hangi bir uydu sinyal bulucuya gerek kalmadan anten ayarlamasını gerçekleştirirdi.

Uydu sinyal bulucu olmadan sinyal bulma

Sinyal bulucu olmadan da uydu antenin sinyali gayet kolaylıkla bulunabilir. Sizler bu işi bir cihaz kullanmadan yapacaksanız mutlaka öncelikle bunu yapan birilerin yanında eğitim almanız veya onlar çanak anteni ayarlarken en azından birkaç kere onlara bakarak işin bazı püf noktalarını öğrenmeniz gerekir. Çünkü hiçbir şey bilemden çanak anteni satın alıp ve müsait olan çatınıza televizyonu çıkarsanız bile yine de işin en kolay kısmı sizin için çekilmez bir hal alabilir.

Sinyal bulmanız çanak antenin montajını yapmaktan her ne kadar kolay olsa da malzeme olmadan çok zor olabilir. Çanak anteni uydu sinyal bulucu olmadan ayarlamak için televizyonu yanınıza çıkarın. Yüksek bir yerde bunu yapmanız tehlikeli olacaktır. Size tavsiyemiz mutlaka düz olan bir zeminde bunları yapmanızdır. Yoksa normal kiremit çatılar da sizlere asla önermiyoruz.

Uydu sinyal bulucu olmadan anten ayarlama nasıl yapılır?

Televizyon ile uydu alıcısı ve çanak antenin kablo bağlantısını yapınız. Televizyondan HD olmayan ve sembol oranı 27500 veya 30000 olan bir kanal açınız. Örnek olarak NTV veya ATV, Kanal d açabilirsiniz. Çanak antenin yan somunlarını ve direğe bağlı olanları biraz sıkalım. Anten istediğimiz sıklıkta ve hiç zorlanmadan sağa sola dönebilmesi gerekir. Diğer çanak anten yönlerine bakarak çok yavaş hareketler ile anteni sağa sola ve yukarı aşağı hareket ettiriniz. Sinyali bulduğunuz da anten vidalarını demire bağlı olan yeri yavaş hareketler ile sıkıştırınız. Çok fazla sıkmadan bütün kanalları geziniz. Daha önce çektiğine inandığınız bütün tv kanalları çekiyorsa o zaman bütün vidaları kontrollü bir şekilde sıkma işlemini tamamlayınız.

Uydu sinyal bulucu olmadan uydu sinyalini bulmak için çok fazla gayret etmenize rağmen yine de bir çözüm bulamadıysanız o zaman uydu servisleri ile iletişime geçiniz.