Şimşekler hesaplanıp tahminler oluşturulacak

Servis Bölgelerimiz

GOES uyduları amerika birleşik devletlerinin 40 yıldır güvenbdiği ve bir başka tabirle sırtını yasladığı gözlem uydularıdır.Bu uydular meteoroloji hakkında yapılan tahminleri dğnyaya iletir. yani gönümüzde fırtınaların, kasırga doğal afetlerin yaşanacağını önceden bizlere haber veren eşşiz uydulardır diyebiliriz.


Bunlarla ilgili olarak yapılan yeni bir uydunun ardından ilk verilerini dünyaya göndere goes-r uydusu ilk olarak verilerini dünyaya ulaştırmayı başardı. en iyi görüntüye sahip olan bu uydular uzayda dünyamızı kuş bakışı ,izlemektedir. bu izlemenin vermiş olduğu bilgilerden sonra bulutların hareketlerini, şimşeklerin nasıl çaktığını, şimşekler en fazla nerede yoğunlaşıyor? Bunların kaçı fırtınaya dönüşecek ve tehlike arzedip arzetmediği konusunda hesaplamalar yapılacak.

Hnagi ülkenin üzerinde kara bulutların dolaştığını açıkça görebilinecek. Bu uydular meteoroloji genel daire başkanlığı tarafından yönetilip daha doğru hava tahminlerinin yürütülmesi açısından son derece güvenli olması bekleniyor.

Bir önceki yazımız da Türkiyede uzay ajansı kuruluyor yazımızdan bahsetmiştik. dilerseniz bu konumuzu da inceleyebilirsiniz.