Merkezi sistem uydu kablosu nasıl bulunur

Uydu Anten Servisi

Merkezi uydu sistemler de kabloyu bulmak sandığınız kadar kolay değil merkezi sistem uydu kablosu nasıl bulunur diyorsanız sizlere kısa bazı bilgiler vereceğiz. Oluşan bir arıza da merkezi uydu santralinde size ait kabloyu bulma ihtiyacı hissedebilirsiniz. Bunun için sizlere nasıl yapacağınızı anlatacağız.

Anten kablolarının bulunmasını sağlayan bazı özel cihazlar vardır. Bu cihazlar sayesinde istediğiniz televizyon anten kablosunu, elektrik ve telefon bağlantı kablolarını kolaylıkla bulabilirsiniz. Kablolarınız kopuk ve tamamen arızalı olmadığı sürece bulmakta asla zorluk çekmeyeceksiniz. Bu profesyonel kablo bulucu cihazlar herkeste bulunmaz. Özellikle bir defalığa mahsus merkezi sistem uydu kablosu bulma girişimi için böyle bir cihazı almakta elbette gereksiz olacaktır.

Merkezi uydu sistemlerin de daireye giden kabloyu bulmak

Merkezi uydu santralinde daire kablolarını nasıl bulunacağınızın kolay bir metodunu anlatacağız. Bu metot aslında biraz da sizin şansınız ile yakından ilgilidir. Eski merkezi uydu santrallerin de ışık olmazken Bazı merkezi uydu santrallerin de her bir daire için bağımsız olarak merkezi santral çıkışın da bir ışık yanar. Daire içerisin de televizyon açıldığı zaman merkezi santralde ki bu ışıkta yanmaya başlar. Sizler televizyonu kapatmadan asla bu ışık kapanmaz. Sizler de merkezi sistem uydu kablosunu bulmak için bu yöntemden yararlanabilirsiniz. Eğer televizyonunuz çalışıyorsa, merkezi uydu santralinin dairenize inen santral çıkışı sağlamsa ve en mühim olanı da anten kablonuz sağlamsa anten kablosunun hangisinin olduğunu anlamanız sadece birkaç dakika sürecektir.

İlk olarak televizyonu kapatın. Merkezi uydu santralinin yanına giderek santralde yanan ışıkları sayın. Yalnız dikkat edin. Işıkların bazıları yüksek ışık verirken bazıları da düşük bir ışık verir. Düşük ışık veren hemen yanındaki ışığın yansımasıdır. Yani orada az ışık yandığını gördüğünüz de onu bir tane ile karıştırmadan orada ki televizyonun kapalı olduğunu anlamalısınız. Kabloyu bulmak için ışıkları doğru bir şekilde sayın ve evdeki televizyonu açarak bir de öyle ışık sayısına bakın. Işık sayıları artmıyorsa o zaman anten kablonuzda, merkezi uydu santrali çıkışın da veya televizyon da bir sorun var demektir.

İkinci bir seçenekte eğer elektrik amper ölçme cihazınız varsa o zaman evin içerisin de televizyona bağlı bulunan anten kablosunun ucuna yüksek akım gönderen bir pil bağlayınız. Pilin bir ucuna anten kablosunun içerisinde ki teli bağlayın ve diğer ucuna da ince telleri bağlayın merkezi uydu santraline bağlı olan kabloları tek tek söküp amper ölçme cihazı ile test edin. Kabloları tek tek deneyerek merkezi sistem uydu kablosu nasıl bulunur konusunu çözmeye çalışın. Bulamadığınız takdirde bir teknik servis ile görüşme sağlayarak daha profesyonel birinin bakmasını isteyebilirsiniz.