Lnb açısı nasıl ayarlanır?

Servis Bölgelerimiz

Televizyon ayarlarını uydu servislerine yaptırmayıp kendiniz yapıyorsanız Lnb açısı nasıl ayarlanır ve lnb yönü neye göre belirlenir diye bir araştırma yapmanız gerekir. lnb açısı halk dilinde lnb ince ayar denir. Ya da bazılarının da çanak anten ince ayarını da dediklerine şahit olduk. Sizler çanak antenin kurulumundan sonra mutlaka yapılması gereken Lnb açısı ayarlama işini çok fazla hafife almamanız gerekir.

Lnb açı ayarlama neden önemli?

Çanak antenlerin sinyal bulunmasının ardından çanak antenin almış olduğu sinyallerin her kanala göre değişik bir şekilde geldiğini kanalların sinyallerinden görebilirsiniz. Burada çanak anteni istediğiniz kadar iyi bir şekilde ayarlayın, Lnb açısı ve lnb yönü tamamen doğru bir şekilde ayarlanmamış bir çanak anten de sinyali zayıf olan kanallar çekmez. Sizlerin de görebileceği gibi bazı kanalların sinyal kaliteleri çok yüksek olmasına rağmen bazılarının da çok düşük olduğunu görebilirsiniz. Yüksek sinyaller her şeye rağmen çekse de zayıf sinyallerin de en ufak bir şey de çekmediklerini ifade etmek istiyoruz.

Lnb açısını düzeltmeniz durumun da eğer çanak anten ayarınız sağlamsa bütün çekmeyen tv kanallarının bir anda çekmesi gerekir. Lnb açısı ayarlama tekniklerini öğrenip uygulamanıza rağmen yine de kanalları çekmiyorsa o zaman da çanak antenin ayarını ve kullandığınız televizyonun kanal listesinde yer alan tv frekanslarının güncelliğini kontrol ediniz.

Lnb yönü nasıl ayarlanır?

Her bir uydunun kendine özel bir lnb duruş pozisyonu vardır. Bunu sizler kendiniz de deneme yanılma yöntemini uygulayarak öğrenebilir veya internette yer alan bazı fotoğrafları inceleyerek örnek resimlere bakabilirsiniz. Dilerseniz çanak anten ayarını da yapmadan önce yakınlarınız da birden fazla çanak anten varsa isterseniz o antenlerin yönlerine ve lnblerin nasıl durduğuna bakın. Çanak antenler hakkında bir fikir edinebildiyseniz o zaman işinizi hemen yapabilirsiniz demektir.

Televizyondan çekmeyen bir tv kanalını açın. Çanak antenin önüne girmeden eğilerek lnbyi arka kısmından tutarak hafif hareketlerle çevirmeye başlayın. Bu çevirmeniz sonucun da çekmiyor diye şikayet ettiğiniz kanallarınızın açılması gerekir. Eğer görüntü gelmediyse o zaman az önce çevirdiğiniz yönün aksi istikametine doğru çevirin. Anten ayarı sağlamsa ve çekmiyor dediğiniz kanala da problem yoksa o zaman kanalın açılması gerekir. Lnb açısı nasıl ayarlanır olacağını ve buna benzer çeşitli makaleleri web sitemizde bulabilirsiniz.