Fatih Şehitleri Sokak uydu servisi

Çanak Anten Montajı

Çanak anten ayarlarını ve tamirlerini yaparken mutlaka elinizin altında yedek vida ve somunlarında olması gerekir. Çünkü antenler bir süre sonra etrafında bulunan vidaların çok fazla paslanma gerçekleşir. Paslanan vidaları da açmak için mutlak aynı anahtar numarasını taşıyan farklı bir anahtarında olması gerekir. bu şekilde olduğu zaman iç taraftan ve dış taraftan olmak üzere çift taraflı baskı uygulamak suretiyle açmayı denemelisiniz. Bazen kullanılan vidaların iç tarafta kalan kısım düz bir tasarım kullanıldığından dolayı anahtar tutmamaktadır. Bu şekilde olduğu zaman anahtar ile dış taraftan açmaya kalktığınız zaman eğer içerdeki vida dönmeye başlarsa bunu açmak imkansız hale gelebilir. İkinci bir yöntemi de şöyle sıralayabiliriz.

Dönen vidaların açılması için bir tane de pense varsa elinizde, bir tarafta vidayı sıkı bir şekilde tutarken bir taraftan da hangi tarafta pensenin tutabileceği bir kısım varsa orayı tutmalı ve o şekilde sıkmalısınız.

Ayar yapmak için vida açılmazsa ne yapmalı?

Eski antenlerin vidalarının açılmaması ile çok fazla karşılaşabilirsiniz. Bunun için bir pense ve iki tane aynı uyumlu olan anahtar olması gerekir. Kullanacağınız anahtarların orijinal olmasına dikkat ediniz. Orijinal olmayan anahtarlar ile açmaya çalıştığınız da somunu sıyırıp dişlerini bozabilir. Böyle olduğu zaman bir daha da açılmayabilir.

Sizler ilk önce yukarıda anlattığımız üzere normal bir şekilde vidayı çevirip açmaya çalışın. Vidanın açılmaması üzerine bir eliniz ile somunu tutan anahtarı tutarken diğer bir elinizle de ön tarafta bulunan azıcık bile olsa tutabildiğiniz yerden o pense ile sıkıca tutunuz. Ardından vidayı açmaya çalışın. Eğer açılmazsa kendinizi çok fazla yormanıza gerek yok. Çünkü ne kadar yüklenirseniz yüklenin vida açılmayacak ve sıyırmaya yuvarlak olmaya başlayacaktır. Böyle olunca da bir daha zaten tutmak imkansız olacaktır. Bundan sonra artık yapmanız gereken bir spiral ile açılmaya vidayı dikkatli bir şekilde kesmek olacaktır. Bizlerde spiral yok ama son çare olarak çanak anteni değiştirmeye karar verirseniz Fatih Şehitleri Sokak uydu servisi firmasını arayıp yarım alabilirsiniz.