​Uydu sinyal kalitesi nasıl arttırılır

Servis Bölgelerimiz

Bir tane çanak anteniniz var ve sinyal seviyesi kısmında hep zayıf sinyal göstermektedir. Uydu sinyal kalitesi nasıl arttırılır ve sinyal kalitesinin yükseltilmesi konusunda sizlere yardımcı olabilecek birini arıyorsunuz. İyi bir ustaya denk gelmeniz gerekir ki hem bu sinyal ve kalitenin yükseltilmesi konusun da sizlere yardımcı olsun, hem de çanak antende farklı arizaları da tetikleyecek bazı noktalar varsa onlara da müdahale etmesi gerekir ki ikide bir uyducu çağırmanızı engelleyecek dokunuşlar sergilesin. Öyle birini tanıyorsanız kendiniz sinyal kalitesinin arttırılması konusunda bir şeyler yapmanızdan daha iyidir.

Yalnız etrafınızda olan kişiler sizlere çok fazla gücen vermiyorsa veya söylemiş oldukları teknik servis bedeli sizlerin maddi gelirinizin çok özerinde bir fiyat sergileniyorsa o zaman kendiniz de bir tanıdığa sorarak veya uydu sinyal kalitesi nasıl arttırılır konumuzu inceleyerek bu sorunu aşabilirsiniz.

Sinyal kalitesinin az olması nelerden kaynaklanır?

Çanak antenlerden gelen sinyal seviyesi ve kalitesinin az olması her zaman hiçbir kanal çekmeyecek anlamına gelmemektedir. Sinyal kalitesinin az olması konusunda aşağıda verdiğimiz bir kaç örnek ile sıralamamızı yapıyoruz. Bu ve buna benzer olan anten hatalarını burada sıralamak isteriz.

  • 1.Çanak antenin yörüngesinin de hatalar olması
  • 2.Lnb ince ayarının yapılmamış olması
  • 3.Çanak antenin kırık veya yamuk yumuk olması
  • 4.Önünde ağaç olması
  • 5.Çanağın önünde yeni ve uzun bina olması
  • 6.Kablonuzda ek yerinin olması
  • 7.Anten kablosunun yıpranmış olması
  • 8.Kullandığınız uydu alıcısı veya televizyonun tuner çıkışının zayıf olması

Kalitenin yükseltilmesi nasıl yapılır?

İlk önce sinyal seviyesinde her hangi bir eksiklik olup olmadığı kontrol ediniz. Sadece sinyal kalitesi mi düşük yoksa sinyal seviyesi ile birlikte her iki bölgede de düşüklükler mi var? Bunu tespit etmeniz durumunda yanlış bir şeyler yapmadan direk olarak konuya hakim olabilirsiniz. Eğer sinyal seviyesi yüksek ama sinyal kalitesinin az olması sebebiyle Uydu sinyal kalitesi nasıl arttırılır konusunu arıyorsanız o zaman lnb ince ayarının yapılmadığını tespiti için sizinle birlikte bir kişiye daha ihtiyacınız var demektir.

Sinyal kalitesinin az olduğuna inandığınız ekranı açınız. Yani çanak antenin sinyalinin az olduğunu nerede gördüyseniz orayı açınız. Bir kişi televizyonun başında dursun ve diğer kişi de çanak antenin lnbsini hafif hareketlerle çevirsin. Televizyona bakan kişi gözünü ayırmadan bakmalı ve sinyal ile birlikte Uydu sinyal kalitesi nasıl yükseltildiğini gözü ile gördüğünde anten ile oynayan kişiye durmasını söylemesini ve varsa gevşek vidalar, onlarında sıkılmasını istemesi gerekir.