​Uydu priz bağlantısı nasıl yapılır?

Uydu Anten Servisi

Şimdiki konumuz Uydu priz bağlantısı nasıl yapılır? Uydu prizlerinin montajını yapmak elektrik prizlerinin bağlantısını yapmaktan çok daha zordur. Arada tek bir fark vardır aslında. Elektrik prizlerinin montajını yaparken elektrik tehlikesi olduğu için dikkatli olmalısınız. Ama uydu anten prizlerinde böyle bir tehlike yoktur. Yalnız elektrik prizleri ile uydu anten prizleri yan yana olduğu zaman elinizin elektrik prizine değmemesi için dikkatli olmalısınız.

DİKKAT: Uydu anten kabloların da 13/18 Volt elektrik akımı bulunur. Merkezi santral de veya Lnb çıkışında arıza varsa bu voltaj değeri 80 volt değerine kadar da ulaşabildiği görülmüştür. Bu nedenle Elinizin ıslak olmamasına ve özellikle ağzınızla kablonun üzerinde ki plastiği kesmeye çalışmayınız. Elektrik akımına kapılabilirsiniz.

Elektrikçiden satın almış olduğunuz kaliteli markalardan bir adet uydu prizi satın aldınız. Prizin içindeki kablonun çalışıp çalışmadığından emin olunuz. Eğer anten kablonuz çalışmıyor ve çok fazla eski ise ilk önce kablonuzu değiştirmelisiniz. Kablonuzun ucundan 2 cm kadar bir miktarın üzerin de bulunan plastiği kesiniz. Ortaya çıkan ince telleri geri doğru birbirlerine sarılmış bir vaziyette sarınız. Ortaya çıkan küçük ince plastiği de bir santim olarak kesiniz. Eğer daha önce prizlerin montajını yapamadıysanız bu konuda hiçbir tecrübeniz yoksa satın almış olduğunuz yerden yüzeysel olarak nasıl bağlanacağı konusun da sizlere bilgi vermesini isteyiniz. Sizlere söyleyeceği kısa bir bilgiden sonra burada anlatılanları uygularsanız bir profesyonel edasın da Uydu priz bağlantısı nasıl yapılır sorusuna cevap verebilirsiniz.

Prizinde arkasında bulunan kapak ve kapağı sıkıştıran vida bulunur. Bu vidayı açarak kapağı açınız. Ardından kapağın altında bir tane daha vida bulunur. O vidayı da gevşeterek yan tarafta kalın sarı kabloyu takınız.