​Uydu kablosunu prize bağlama

Servis Bölgelerimiz

Uydu kablolarını evin içerisinden dolaştırmadan direk olarak prizden kablo çekmenize olanak sağlayan evlerde yaşıyorsanız Uydu kablosunu prize bağlama ve uydu anten kablolarını uydu prizlerine nasıl bağlanacağını bilmekte önemli bir konudur aslında. Sizler her ev taşıdığınız veya yakın akrabalarınızın uydu prizlerindeki oluşan hataları sizlerin yapmış olması o zaman kendi evinizdeki kablo bağlantılarınıza yapabilirsiniz ya da daha kolay bu süreci atlayabilirsiniz anlamına gelir. Doğal olarak kullanılan uydu prizleri yapıları itibariyle hep aynıdır ve uydu kablosunu prize bağlamak için aynı formül uygulanır.

Yeni bir eve geçtiniz ve daha önce hiç görmediğiniz bir uydu prizi ile karşı karşıya kaldınız. Bu uydu prizlerini nasıl kullanacağınızı veya uydu anten kablosunun ucuna nasıl bir konnektör bağlayacağınız konusun da en ufak bir fikriniz yok diyelim. Bu durumda yapmanız gereken iki tane seçenek var. Ya bir uydu servisi ile anlaşıp uydu prizini tamir etme veya Uydu kablosunu prize bağlama işini televizyon tamircisine bağlatacaksınız ya da kendiniz bir bilene sorup araştırarak yapmayı deneyeceksiniz. Yeni evler de kimseden yardım istemeden kendiniz uydu prizine kabloyu bağladıktan sonra da uydu kanallarında sinyal problemi yaşamanız muhtemeldir. Yukarı da merkezi santralin olmaması, bozuk olması, uydu prizinin bozuk veya yanlış takılmış olması, sizlerin televizyonun ayarlarını yapamıyor olmanız ve ayrıca gözünüzden kaçırdığınız küçük sorunlar da başınıza dert olabilir.

ÖNEMLİ: Anten kablosunun şase yaparsanız, yani ince ve kanlın telleri birbirlerine değdirirseniz televizyon da tuner çıkışı aşırı yüklendi yazıyor sorunu ile karşı karşıya kalacağınızdan dolayı buna dikkat etmelisiniz.

Uydu anten kablosu prize nasıl bağlanır?

Uydu prizleri tek bir model olmadığı için kablonun ucuna takacağınız aparatın da tek bir modelden ibaret olmadığını ve çok fazla çeşitlerinin de olduğunu hatırlatmak isterim. Elinizde normal olarak televizyonun ya da uydu alıcısının arkasına takılan aparattan uydu prizine takmanız mümkün olmayabilir. Bu nedenle eğer kendiniz Uydu kablosunu prize bağlama işini yapacaksanız ye elinizde birçok bağlantı aparatı mevcut olacak ya da kullandığınız uydu prizinin fotoğrafını çekip size yakın olan elektrikçi, uyduculardan ne lazımsa almalısınız.


Eski tüplü televizyonların arkasına takılan karasal antenlerin girişlerini hatırlarsınız sanırım. İş te televizyonuna bağlı olan giriş ve o girişe bağlı olan anten ucundaki aparatın aynısı uydu prizlerinde bulunur. Duvardaki prizlerin aynı az önce de dediğimiz uçlardan kullanılıyorsa bu her iki modelden de çıkma ihtimali var. Prize dikkatlice bakmadan sadece tarif ile uydu servislerin bağlantı aparatını alırsanız yanlış almış olabilirsiniz. Bu aparatların dişi olanı ve erkek olanı vardır. Prizde bulunan uç şayet erkek ise kabloya bağlı olan taraftın da dişi olması gerekir. Eğer bu her iki dediğimiz uç kullanılmıyorsa o zaman televizyona arkasında bulunan konnektör gibi olanından kullanıyor olabilirsiniz. Aynı konnektör çıkma ihtimali düşük olsa da denemekte yarar var.

Bu tarif edilen ve resimlerde gösterilen aparatları kullanmanıza rağmen yine de uydu anten kablosunu prize bağlamayı yapamadıysanız o zaman sizlere yakınlığı ile bilinen uydu servislerinden destek almanızı öneriyoruz.