​Uydu kablosu ince mi yoksa kalın mı olmalı?

Servis Bölgelerimiz

Ülkemiz de 3 model uydu anten kablo çeşidi bulunur. Bu modeller ince ve kalın olmak üzere 3 farklı türden oluşmakta ve birbirlerine benzerlik taşımamaktadırlar. Uydu kablosu ince mi yoksa kalın mı olmalı? Sorusunu araştırırken modelleri belirtmek istedik. RG6, RG11 ve RG58 modelleri bulunur. Bunların en çok kullanılan modeli rg6 modeldir. Bu modelde de kendi arasında ikiye ayrılmaktadır. RG6 U4 ve RG6 U6 modelleri vardır. Bu kablo hangisi diye merak ettiyseniz dışarda binaların üstlerinden sarkan ve hatta sizin evde olan kablo modelleridir. Diğer belirttiğimiz RG11 ve RG58 modelleri biri çok fazla kalın biri de çok fazla incedir. Bu nedenle bunlar genel olarak özel projeler de kullanılmaktadır.

Çok uzun kablo kullanmanız gerekirse kaliteli RG6 kablo modelini alabilir ve hatta bunun yanında RG11 modelini de alabilirsiniz. Ama RG11 diğer kablolara göre çok fazla kalın olduğundan dolayı normal daireler için kullanılmamaktadır.

İnce kablo mu Kalın kablo mu?

Kablonun kalın veya ince olması pek önem arz etmemektedir. Yeter ki kullanılan malzeme 1. Sınıf kalitesinde olsun. Kabloların içindeki tel sayısına göre kaliteler değişmektedir. Tel sayısı düştükçe sinyal kalitesi de yeterli derece de televizyona izletilmeyeceğinden dolayı ister kalın kablo olsun veya ister ince kablo olsun mutlaka tel sayısı fazla olmalıdır. Eğer kaliteli ince kablo alırsanız bu da işinizi fazlasıyla görecektir. Ama uzun metrajlar da kalın kabloyu tercih etmeniz daha mantıklı olur.

Ama kablonun uzunluğu açısından en sağlıklı olanı tabi ki RG6 modelidir. Bu normal kalınlıkta olan kabloyu uzun metrajlarda kullanmanız mümkün. Türksat A.Ş firmasının müsaade etmiş olduğu kablo uzunlu 25 metredir. Bundan daha uzun olan kablolar da sinyal yükseltici ile güçlendirmeniz gerektiğini söylemektedir. Çok doğru bir tespit olduğunu vurgulamak isteriz. Yalnız sinyal güçlendiricinin dışında farklı alternatifler de bulunur. 1. Sınıf kaliteli Türk markalı bir uydu kablosu kullanıldığın da yaklaşık olarak 80 metre de bile sinyal seviyesi çok fazla azalmamaktadır. Bu sinyal ile bütün kanalları donmadan izleyebilirsiniz. Elimizden geldiğince Uydu kablosu ince mi yoksa kalın mı olmalı konusunu sizlere açıklamış olduk. Kablo modellerini sitemizden inceleyebilirsiniz.