​Uydu cihazı nasıl bağlanır?

Servis Bölgelerimiz

Uydu alıcılarının farklı modeller de olması televizyona bağlama konusunda alışkanlıklarınızın dışına çıkmalısınız. Bazen Uydu cihazı nasıl bağlanır ve bu uydu cihazında diğerine kıyasla ne tür bir değişiklik olduğunu merak ederek sorulama yapabilirsiniz. Bunun için ilk önce almış olduğunuz yer ile irtibata geçmeli veya tanıdıklarınızın sizlere Uydu cihazı nasıl bağlanır konusunda yardımcı olmalarını konusunda rica da bulunabilirsiniz.

Çanak anten montajının yapılmasının ardından yeni aldığınız veya bazı nedenlerden dolayı uydu cihazı ile televizyonunuzun bağlantılarını sökmüş olabilirsiniz. Bunları yeniden bağlamak aslında sandığınız kadar zor değil. Tabii ki ilk defa bu işlemi yapacaksanız biraz sizi uğraştırabilir. O halde burada anlatılanları harfi harfine uygularsanız sizler hemen hd veya normal bir uydu cihazının televizyona nasıl bağlanacağını çok kolay bir şekilde anlayabileceksiniz.

Televizyona uydu alıcısını bağlama

Aldığınız uydu cihazı hdmi kablosu ile bağlanabiliyorsa o zaman hdmi kablosu ile bağlayın ve s-kart kablo ile uğraşmayın. Çünkü s-kart uydu kablosu hdmi kablosunun vereceği yayın gibi kaliteli değildir. Uydu anten kablosunu uydu cihazının lnb in, input yazan yere takınız. Sonra da elektrik fişini veya adaptörünü elektriğe takınız. Ardından hdmi kablosunu veya hangisini kullanacaksanız onu da bir ucunuz uydu cihazına ve diğer ucunuz da televizyona bağlayınız. Bu işlemden sonra televizyonu ve uydu cihazını açınız.

Her iki yerde de Uydu cihazı nasıl bağlanır sorununu aşmak için televizyon kumandasından taktığınız çıkışı bularak ok tuşuna basınız. Çanak anteninizde problem bile olsa mutlaka uydu cihazının menüsünün açılması gerekir. menüde açılmıyorsa o zaman ters giden bir durum olduğundan dolayı bağlantıları yeniden kontrol ederek an baştan yapınız.

Uydu alıcısı HDMI kablosu, S-kart kablosu, Tos girişli kablo ve RF eski anten kabloları ile bağlanır. Kullandığınız uydu alıcısı ve televizyon modeline göre bu girişlerin kabloları da değişmektedir. Yeni bir uydu alıcısı alacaksanız ilk önce televizyonunuz da hangi girişlerin olduğunu araştırıp ona göre girişleri alırsanız çok daha iyi sonuçlar elde edeceksiniz. Mesela HDMI çıkışlı bir televizyona HD uyumlu bir uydu alıcısı almanız gerekir. normal hd desteklemeyen uydu cihazları da elbette alınabilir. Yalnız bu cihazlar artık eskisi gibi çok rağbet görmediği için ve televizyon kanallarının normal SD yayınlarını kapatıp HD yayınlarını açması sonucu kapanan kanalların da çok fazla olduğunu hatırlatalım.

Şu anda çok sevdiğiniz bir müzik veya her hangi bir kanalı düşünürsek ve bu kanalında birkaç gün sonra normal yayınlarını kapattırıp sadece hd yayınlar ile yayına devam ettiğini duyarsanız hiç şaşırmayın.