​Uydu cihazı bozulması nasıl anlaşılır?

Servis Bölgelerimiz

Evde sıklıkla kullandığımız ve her gün elimizin altında olan uydu alıcılarının bozulup bozulmadığını evde yapacağınız bir iki kontrol ile anlayabileceksiniz. Uydu cihazı bozulması nasıl anlaşılır? Bunu anlamak her ne kadar kolay olmasa da size anlatacaklarımızı uygulamanız halinde %90 Başarı şansını elde etmiş olacaksınız. Tabi ki kesin bir bilgi olmadığı için yanılma payını da göz önünde tutmak gerekir. Burada anlatılan maddeleri yapmadan önce çanak anten de ve uydu kablosunun düzgün olduğunu kontrol ediniz. Televizyona yeterli sinyal geliyor ama kanallar da sinyal yok hatası ile karşılaşıyorsanız burada yapılanları yapmalısınız. Uydu cihazının ayarları ile oynamadan önce elinizde beğenmediğiniz bir köşeye attığınız uydu cihazı varsa bunu televizyona bağlayarak görüntünün gelip gelmediğini kontrol edelim. Şayet böyle bir imkanınız yoksa evinizde farklı bir televizyona çalışmayan televizyonun kablosunu uzatarak kablonuzu test etme imkanınız var.

Receiver bozulduğunu nasıl anlarım?

Televizyon da sinyal yok uyarısı alıyorsanız ilk önce kanallarınızı kontrol ediniz. Bu uyarının bütün kanallarda mı yoksa bazıların da mı olduğunu inceleyiniz. Sadece birkaç kanal çekmiyorsa ve diğerleri de düzgün bir şekilde çekiyorsa, o kanallar da yani özellikle HD olmayan kanallar daha güzel çekiyorsa Uydu alıcınız sağlam ve anten ayarlarınızı kontrol etmenizi tavsiye ederiz.

Bütün kanallarınız çekiyorsa ve hepsinde görüntü kırılması oluşuyorsa, yani bozuk kirlenmiş olan cd film oynatılırken garip sesler çıkarıp görüntünün kaybolması sonucu ortaya çıkan görüntüler gibi televizyonunuz da aynı şekilde bütün kanallar da bu hatayı alıyorsanız Uydu alıcınızın beslemesin de hata var demektir. Yani uydu cihazınız bozulmuş demektir.

Uydu alıcısı bozulması

Son olarak Uydu cihazı bozulması nasıl anlaşılır? Menü tuşuna basarak manuel arama veya tp ekle kısmına girin. Ardından frekans: 12380, Polarizasyon: Dikey – V, Sembol oranı: 27500 bilgilerini girip kayıt tuşuna basınız. Kayıt tuşu yoksa menü tuşuna basınız veya çıkan uyarıya Ok Evet tuşuna basınız. Ardından girmiş olduğunuz frekansı seçerek sinyal seviyesini kontrol ediniz. Şayet çok yüksek sinyal seviyesi varsa ama kalite oranı sıfıra yakında uydu alıcınız da problem olabilir. Tam olarak doğru tespitin yapılması için bir uydu servisi ile görüşebilirsiniz.