​Uydu alıcısı menü şifresini unuttum

Servis Bölgelerimiz

Kullandığımız uydu alıcıların menü kilit şifresi bulunur. Her hangi bir neden ile şifreyi unutursanız ne yaparsınız hiç düşündünüz mü? Uydu alıcısı menü şifresini unuttum diyen birçok kişi genel de yeni bir uydu alıcısı alır. Şifresi unutulan uydu cihazlarının bir daha açılmadığını düşünen bazı kişiler hiç uğraşmadan ve hiçbir şekilde araştırma yapmadan hemen yenisini aldıklarından dolayı ortaya büyük bir israf maliyeti çıkmaktadır. Peki ya şifresini unuttuğunuz uydu cihazına ne yaparsınız?

Uydu cihazın şifresini unuttum nasıl yaparım?

Şifre ile açılan elektronik cihazların tamamın da şifreyi unuttuğunuz da yapılacak bazı şeyler mutlaka vardır. Bazen bu şifrenin sıfırlanması için özel bir kod ile sıfırlama işlemini yaparsınız ve bazen de müşteri hizmetlerini telefon ile arayarak sizlerden istenen bilgileri doğru girmeniz halinde cihazınızı sıfırlayabilir.

Yalnız uydu alıcılarına dışardan müdahale ederek veya müşteri hizmetleri tarafından yapılan işlemler ile şifreleri çözülmemektedir. Uydu alıcısının şifresini unuttuğunuz da bu şifreyi kırmak için ikinci bir şifre daha vardır. Bu şifreye fabrika ayarları şifresi veya master kodda denebilir. Bu kodlar her markanın ve aynı markanın farklı modellerine ait farklı kodları vardır. bu şifreler 4 haneden oluşur.

Master şifresi nasıl girilir?

Master kod uydu alıcı fabrika ayarları şifresini girmek için ayrı bir bölüm bakmanıza gerek yok. Normal olarak uydu alıcılarınız da şifrenin girme yerine ilk olarak unuttuğunuz birinci şifrenin yerine master fabrika ayarını sıfırlamak için kullanılan şifreyi bu bölüme yazacaksınız. Sizler şifreyi girdiğiniz anda birinci şifreniz sıfırlanacak ve uydu alıcınızı ilk alırken fabrika ayarları şifresi ne ise aynı şekilde ayar şifreniz bu olacak. Genel de yoğun olarak kullanılan fabrika ayarları şifresi 4 tane sıfırdır. 0000 şifresi ile sıfırlanmış olarak birinci şifrenizi her zaman için kullanabilirsiniz.

Uydu cihazımızın fabrika ayarı şifresini nasıl bulurum?

Uydu cihazına ait fabrika ayarları şifresini kullandığınız marka ve modeline göre değişeceğinden dolayı bunu temin etmeniz için bazı araçlardan yarım alabilirsiniz. İlk olarak dilerseniz uydu cihazın markasını internete yazarak bu markaya ait olan müşteri temsilcisi numarasını bulmalısınız. Buradan fabrika ayarları şifresini unuttum ne yapmalıyım veya şifreyi nasıl kırabilirim deyip yardım alabilirsiniz. Müşteri hizmetleri sizlere yardımcı olmadığı zaman internet üzerinden arama yaparak ta bulmanız mümkün.