​Uydu alıcısı fabrika ayarlarına döndü

Servis Bölgelerimiz

Receiver alırken ilk olarak bütün ayarları yapılmış bir şekilde elimize ulaşır. Uydu alıcısını fabrika ayarlarına çevirdikten bazı ayarları yapmadan tekrardan kanal aramasını yapamayabilirsiniz. Özellikle eski bir uydu alıcısı kullanıyorsanız bu cihazlar fabrika ayarlarına döndüğünde çok eski olan uydu kanalları da beraberinde yüklenir. Bu cihazların tekrardan ayarlarını yapmak için hem yüklenen ve frekansı değişik olan uydu kanallarını silmeniz hem de, Türksat42E ismini de güncellemeniz gerekebilir. Eğer Uydu alıcısı fabrika ayarlarına döndü ne yapmalıyım, nasıl tamir eder ve nasıl kanal aramasını tekrardan sağlarım diyorsanız hemen sizlere tarif edelim.

Receiver ayarları nasıl olmalı?

Bir uydu cihazında ayarların tamamen silinmesine yol açacak derece de bozmuş olmanız bu cihazı fabrika ayarlarına çevirerek kolay yoldan ayarlama yapma şansınız var elbette. Yalnız bazı uydu alıcılı televizyonlar ile uydu cihazlarını fabrika ayarlarına çevirdikten sonra çok karmaşık bir hal alabilirler. Özellikle İngilizce veya farklı bir yabancı dil bilginiz yoksa o zaman fabrika ayarlarından uzak durmanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü bazı uydu cihazları fabrika ayarlarına döndükten hemen sonra ilk açılışta bütün menüdeki yazıların İngilizce olduğunu görebilirsiniz. Böyle bir durumda kalmamak için Uydu alıcısı fabrika ayarlarına döndü sorununu tamir etmeden önce mutlaka uydu alıcısının dil seçeneğinin nerede olduğunu ezberlemeniz gerekir.

Fabrika ayarlarına döndürülen bir uydu alıcısında mutlaka olmalı ve yapılması gereken bazı ayarlar vardır. Sizler bunları yapmadığınız sürece kanalların yüklenmesi ve doğru bir şekilde tarama yapması imkansızdır. Burada belirtilecek olan ayarların aynısını sizler de kendi uydu alıcınız da yapmanız gerekir.

Örnek uydu alıcısı ayarları

Uydu: Türksat42E

Lnb frekansı: Üniversal 9750 – 10600

Lnb alt frekans: 9750

Lnb üst frekans: 10600

Lnb gücü: Açık

Lnb Band: Ku

Diseqc: 1 / 4, 1 Veya A

Şebeke arama frekansı: 12380 V 27500

Şebeke arama: Açık, Etkin

Network arama: Açık, Etkin

Bu ayarları sizler kanal uydu alıcısına girmelisiniz. Uydu alıcısı fabrika ayarlarına döndükten hemen sonra burada belirtilen bazı ayarlar tamamen değişerek kanalları taramanıza müsaade etmeyecek derece de çok farklı değişiklikler yapılmış olabilir. Bundan dolayı bu ayarların yapılmaması durumunda kanal taramasına geçildiğinde kanalları ya hiç bir şekilde bulamaz ya da kanalların bazılarını bulur ama diğerlerini hiçbir şekilde bulamazsınız.