​Uydu alıcısı değiştirmek

Çanak Anten Montajı

Yeni alınan uydu alıcısını kendiniz de değiştirebilirsiniz. Yalnız unutmamanız bir şey var. Uydu alıcısı değiştirmek için ilk önce şansınızın açık olması gerekir. Eğer yeni alacağınız cihazı Diseqc çıkışı kapalıysa ve merkezi uydu santrali gibi bir sistem kullanıyorsanız siz cihazı düzgün taksanız bile o çalışmayacaktır. Mutlaka ayarlar ile ilgili bazı şeyleri bilmeniz gerekir. Bundan dolayı uydu alıcısı alırken eğer yeni bir tane alıyorsanız kurulum dahil ücret fiyatını öğrenip öyle almanız daha doğru olur. Çünkü eski uydu alıcısın da kanallarınız da sorun olmasa da yeni bir cihaz aldığınız da bazı kanallar da sinyal yok hatası verebilir. Bu bütün cihazların farklı bir tuner çıkışına sahip olmaları veya HD kanal ile SD kanallarının birbirlerinden farklı sinyal kalitesinin olduğunu gösterir.

İlk önce kullanmakta olduğunuz cihazınızı televizyondan çıkartarak eski cihazınızdan tamamen kurtulun. Sonrasın da yeni receiver kutusunu dikkatli bir şekilde açalım. Kutunun içinden çıkan bütün parçaları tek tek kontrol ederek gerekli olan yerlerine takalım. Uydu alıcısı değiştirmek için tekrardan cihazınızın bağlantısını televizyonun girişine takınız. Ardından uydu alıcısının fişini prize takınız. Sonrasında televizyonun power düğmesine basarak açılmasını sağlayınız. Kısa sürede televizyonunuz açılacaktır. Ardından uydu alıcınız da açıldıysa televizyonunuza görüntü gelmesi gerekir. Şayet görüntü gelmiyorsa kaynak ayarlarından uydu alıcısını takmış olduğunuz girişi seçmeli ve Ok tuşuna basmalısınız.

Bu aşamadan sonra uydu alıcısının görüntüsü televizyona yansıtılması gerekir. Eğer kanal isimleri varsa ve sinyal yok hatasını alıyorsanız uydu anten kablo bağlantısını kontrol ediniz. Bağlantılar doğru ise almış olduğunuz yer ile irtibata geçerek kanal listesinin güncel olup olmadığını sorunuz. Gerekli olan yardımı telefon desteği ile almış olduğunuz firma tarafından yapılması gerekir.