​Televizyonun sesi gitti

Çanak Anten Montajı

Televizyonların ses bozulması çok fazla rastlanan bir problem değildir. Bu güne kadar birinin Televizyonun sesi gitti dediğine şahit olmamış olabilirsiniz. Ama şu anda sizin televizyonunuzdan ses çıkmıyorsa nasıl yapacağınız konusun da bir araştırma yapıyor olabilirsiniz.

Televizyondan ses çıkmıyorsa her iki televizyonun kumandasının sesinin açık olduğuna bakınız. Yani harici uydu alıcılı televizyon kullanmıyorsanız siz de kullandığınız iki tane kumanda olması gerekir. Televizyon kumandanız yoksa bile televizyonun kenarın da veya önünde olan düğmelerden sesinin açık olduğuna bakın. Ardından receiver kumandasından da sesi kontrol ediniz. Eğer her iki yerden de sesin açık olduğunu düşünüyorsanız o zaman televizyon kumandasından menü tuşuna basınız. Orada SES yazan yere veya ses ayarları gibi benzer terimlere sahip olan yere giriniz. Aslında bu ayarlar normal bir kanal ayarından çok daha zordur. Az seçenekleri vardır ama tam olarak kullanılan terimlerin ne anlama geldiğini anlayamazsınız. Bu nedenle ses bölümündeki ayara giriş yaptığınız da yakından ayarlarının tamamının göründüğü bir fotoğraf çekiniz. Çekmiş olduğunuz bir fotoğraf sayesin de daha sonra ayarları bozsanız bile tekrardan aynı şekilde yapmanız için kullanacaksınız.

Şimdi orada bulunan ayarların şüphelendiklerinizi veya anlamadıklarınızı diyelim, o ayarları tek tek değiştirerek sesin gelip gelmediğini kontrol ediniz. Bütün ayarları denemenize rağmen halende Televizyonun sesi gitti diye düşünüyorsanız yine bu ayarları eski haline çevirmek için resimden yardım alınız.

Televizyonunuz da harici olarak kullandığınız bir ses sistemi kullanıyorsanız ses sisteminin elektrik ile bağlantılı olup olmadığına, televizyon ile hoparlör veya amfi arasında ki bağlantıların sabit olduğuna bakmalısınız. Bundan da bir sonuç almadıysanız teknik servislerden yardım alınız.