​Televizyonları paralel bağlamak

Servis Bölgelerimiz

Bazen bir yayını 2 veya 3 farklı televizyonda aynı anda görmek isteyebilirsiniz. Bunun ismi aslında Televizyonları paralel bağlamaktır. Birden fazla televizyonu bağlaya bilmekte mümkündür. Genelde cafeler, lokantalar ve çoğunlukla iş yerleri için yapılan bir tekniktir. Bunu için iş yerinizde daha inşaat halindeyken bunu yapacağınız elektrik veya uydu ustanıza söylerseniz en azından sonradan televizyonlar arası kablonun dışarıdan döşenmesine karşılık olarak binanın iç tarafında kalacak şekilde kablo çekiminde bulunmanız daha doğru olur. Estetik bakımından iş yerlerin de zaten sıklıkla tadilat yapılmaktadır. Bu tadilatlar yapılırken kablo işinizi de bu arada yapmanız daha doğru olabilmektedir.

Televizyonları birbirine paralel bağlamak için hdmi çoğaltıcı cihazı kullanabilirsiniz. Bu cihaz sayesin de birden fazla televizyonu aynı şekilde bazı televizyonlarında görüntü almanız mümkün. Hdmi kabloları ve bu hdmi çıkışlı olan cihazlar kaliteli olduklarından dolayı neredeyse hiçbir şekilde sinyal ve veri kaybı yaşanmamaktadır.

2 televizyonu birbirlerine paralel bağlamak için ilk önce televizyonların uzaklıklarını hesaplayarak uydu alıcısını bir televizyonun yanında sabit tutacak şekilde bırakmalı ve geri kalan televizyonlar için de bu hdmi çoğaltıcıdan televizyonlara kadar kablo çekmek için ölçüm yapmalısınız. Hdmi kabloları normal uydu anten kablolarından daha pahalı ve daha değerlidir. Özellikle uç kısımları fabrika tarafından özel olarak yapıldığından dolayı her hangi bir uç bozukluğu ile aldığınız hdmi kablosunun daha televizyonları birbirine bağlamadan öncede çöpe gitmesine neden olabilir. Bu değerli ve bir o kadar pahalı kabloların zarar görmemesi için mutlaka inşaat ve tadilat esnasın da uç kısımları tamamen kapatınız.

Almış olduğunuz hdmi çoğaltıcısına uydu alıcıdan bir kısa kablo ile kablo bağlantısını yapınız. Bazı hdmi çoğaltıcı modellerinde hmdi çıkışlarında hiçbir şey yazmazken bazılarında da İN ve OUT yazabilir. Eğer İngilizce yerine Türkçe yazıyorsa zaten sizin de bildiğiniz üzere GİRİŞ ÇIKIŞ yazacaktır. İN giriş demek OUT çıkış demektir.

Uydu alıcısının da gelen hdmi kablosunu İN GİRİŞ yazan yere takınız. Televizyonları paralel bağlamak için diğer hemen hemen kısa olan hdmi diğer kablosunu yakın olan televizyona bağlamak üzere bir ucunu HDMİ çıkış tarafına diğer bir ucunu da hdmi 1 televizyon çıkış yerine takınız. Aynı işlemi diğer uzakta olan televizyon içinde yapınız. Sonrada televizyonları açarak 2 televizyonu birbirine paralel bağlama işinin olup olmadığını kontrol ediniz. Televizyonları açarken mutlaka hdmi kablosunu hangi televizyon çıkışına taktıysanız televizyonun girişleri gösteren yere basarak i girişi seçmelisiniz.

NOT: En sağlıklı olarak güzel görüntü veren metodlardan biri hdmi çoğaltıcısıdır. Şayet televizyoncu veya elektronik mağazalara giderseniz onlara Televizyonları paralel bağlamak için bu malzemeleri aldığınızı söylerseniz sizlere hem bir cihaz önerirler hem de hdmi çoğaltısına gerek kalmadan da farklı bir cihaz önerisinde de bulunabilirler.