​Televizyon kanal araması

Servis Bölgelerimiz

Günümüzün en çok kullanmış olduğu ev aletleri nedir deseler, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi veya belki de evimiz de en önemli ürünlerden olan buzdolabı bile kimsenin aklına gelmezken televizyonun en başta olduğunu herkes tarafından bilinmektedir. Ya da ben zaten televizyon pek izlemiyorum deyip, eve gelindiği zaman evde geçireceği süre boyunca gözlerini televizyondan ayırmayan kişilere ne demeli? Aile bağlarının birbirlerine zayıf bir halde bağlanması, Aile bireyleri arasında dünyanın derdine kapılmış olan kişileri dinlemek derdini paylaşmak yerine televizyona bağlı kalmak elbette büyük bir kopukluk olduğunu düşünüyoruz. Nasıl ki küçük çocuklarımıza televizyona kısıtlı izlemeleri için kurallar koyuyorsak, diğer aile fertlerinin de kısıtlı olarak televizyon izlemeleri aile içindeki sorunların büyümeden sonuçlanmasına, birbirlerini dinleme şansını elde edeceklerinden dolayı olayların büyümeden sonlanmasına ve her iki tarafın da aslında birbirimize biraz daha zaman ayırmalıyız düşüncesinin oluşmasına çok büyük etki eder.

Televizyon kanal araması nasıl yapılır?

Televizyonun kendi kendine sinyal yok demesi televizyonun veya uydu alıcınızın arıza verdiği anlamına gelmemektedir. Bunlar da bozulabilir elbette ama genel olarak anten kablosundan, çanak anten ayarının bozulmasından, lnb ve farklı bir malzemenin arıza yapmasından kaynaklanabilmektedir. Bundan dolayı kanallarınıza müdahale etmeden uydu servisi firmalarını aramanız gerekir. Ama kendi kendine kanallar silindi, elimiz kumandada bir tuşa değdi ve silindi diyorsanız buyun kanal aramasını beraber yapabiliriz.

Eğer uydu cihazı içinde olan dahili uydu alıcılı televizyon kullanıyorsanız bu anlatacaklarımı sadece televizyon kumandasından yapmalısınız. Ama gözlü veya televizyonun bir kenarına da bulunan harici uydu alıcısı kullanıyorsanız televizyon kumandasına hiç dokunmadan bile uydu alıcısının kumandasından yapacaksınız.

Kumandanızın menü / Setup / Setting / seçeneklerinden birine tıklayınız. Ardından kurulum yazan yere giriniz. Sonra da kanal ekleme, kanal arama, tp ekle, tp arama ve otomatik arama gibi seçenekler çıkacaktır. Burada otomatik arama yapmanız daha kolay olacaktır. Otomatik arama kısmına giriniz. Şifreli kanal aramayı da açık yaparak kanal aramasını başlat tuşu hangisi ise o tuşa basarak aramayı başlatınız. Şifreli kanal arama açık bir şekilde kalmasını nedeni, bazen şifreli kanal aramasını kapalı yaptığınız da uydu alıcısı bazı kanalları şifreli zannederek en çok izlenen kanallardan birkaç tanesini yüklemeyebilir. Bundan dolayı şifreli kanalları da ekleyin ama sonrasında silebilirsiniz.