​Soğuktan sertleşen kablo bozulur mu?

Uydu Anten Servisi

Anten kablolarının belki de en hassas olan parçaları kablolardır. Bu kabloların çatlaması demek görüntünün gidip gelmesi, bazı kanalların çekmemesi, kafasına göre sabah çekip akşam çekmemesi ve çatlayan yerden su girip televizyona kadar gireceği anlamına gelmektedir. Soğuktan sertleşen kablo bozulur mu? Soğuk havalar da kablolar diğer günlere kıyasla daha fazla bozulma riski taşımaktadır. Sadece soğuk havalarda bozulma riskinin söz konusu olmayıp rüzgardan etkilenen kablonun sallanması sonucu zaten epeyce bir sert olan kabloyu aniden çatlatma noktasına taşımaktadır.

Fırtınalı günler de uydu kabloları daha fazla bozulur. Özellikle ucuz çin mallarının çok daha fazla bozulduğu gözlemlenmektedir. Nedeni ise çok basittir. Bu kabloların içinde ki tellerin bakır olmamasından kaynaklanmakta ve dış tarafındaki plastiğin çok fazla korumasız olduğu anlamını taşımaktadır. Sizler çok ucuzlardan bir kablo aldığınızda kalitesini ölçmek için ucunu soyarak içindeki tel sayısına ve tellerin rengine bakabiliyorsunuz. Yalnız içindeki sarı olan tellerin çok fazla doğru tahmin etmenizi sağlayamayacak ve bunun tam tersi olarak sizlerin yanlış anlamanıza neden olacaktır.

Çünkü bildiğiniz demir olan telleri sarı renge boyayıp bakır süsü verilmektedir. Sizlerde kablo aldığınız zaman içine bakarak ben bakır kablo aldım düşüncesinde olmanız çok doğaldır. Çünkü gerçekten de bu konuda uzman olmayan veya bakırın demirin nasıl birbirlerinden farklı olduğu konusun da her hangi bir yeteneği olmayan kişilerin bunu bilmesi olanaksızdır. Yalnız kolay bir yöntem ile bunu anlamanız zor olmayacak. Bir mıknatıs yardımcı ile kaliteli bakır kabloyu ve demiri birbirlerinden ayırabilirsiniz. Soğuktan sertleşen kablo bozulur mu? Soruna yanıtı beğenmediyseniz diğer konularımıza da göz atabilirsiniz.