​Sinyal yok sorunları

Çanak Anten Montajı

Sinyal yok sorunları MONTAJ

Sinyal yok sorunları hem yaz mevsimin de hem de kış aylarında yaşanmaktadır. Bunların başlıca nedenlerini söylemek elbette zordur. Ama gele olarak baktığımız zaman uydu anten kablolarının bozulması daha çok ön plandadır. Özellikle dışardan aşağıya doğru sarkıtılan kablolar güneşte sertleşmektedir. Fırtınanın çıkması sonucu veya dışardan birilerinin dokunması kıpırdatması sonucu sertleşmiş olan uydu kablosunun üzerindeki kabuğu çatlamaktadır. Çatladıktan sonra da yağmur ve kar sularının içine girmesi sonucu içinde ki telleri çürütmektedir.

Kablonuzu eğer daha önceden ek yapılmış olarak kullanıyorsanız çatlak yerlerinden giren su ek yerlerine kadar gelerek burada oksitlenmeler yapacak ve burada arıza oluşturarak televizyonunuz da sinyal yok uyarısını vermeye neden olacaktır.

Receiver ayarlarınıza takip edebilir ve böyle bir durumda karşılaşırsanız eliniz de bulunan farklı bir cihaz deneyerek sorunu biraz daha iyi bir şekil de çözebilirsiniz. Çanak anten ayarlarının da bozulabileceğini asla unutmayın. Sık sık yaşanan bu sorunlar eğer ücretli dijital platformlara üyeliğiniz varsa kanallarınızın arızalı bir şekil de yayın yapmamasının nedeni sinyallerin tamamen kesilmesi değil de normal olarak farklı televizyonlar için yeterli olan sinyal kalitesinin sizin cihazınız için yeterli olabileceğini unutmayın.

Sinyal yok sorunları genel de normal bireysel çanak anten kullananlar da olur demek çok yanlış olur. Merkezi uydu sistemlerin de bile daha yeni takılan merkezi santralin bozulmasına çoğu zaman tanık olmaktayız. Bunun birçok nedeni elbette ki vardır. Ama büyük bir çoğunluğu elektrik arızalarından, içine su girmesinden, kullanıcının evin içine giren bir tane uydu kablosunu iki tane televizyona yayın vereceğim diyerek iki tarafa bölmesi sonucu da santralin çıkışları veya farklı dairelerin çıkışlarını yakabilmektedir. Uydu sistemleri konusun da bir bilginiz yoksa arızanın yaşanmasından sonra sizlere yakın olan uydu sistemleri firmaları ile görüşmenizi tavsiye ederiz. Çünkü sizler elinizde profesyonel cihazlar olmadığı sürece arızayı bilmeniz imkansızdır. Birazda bilginizin de olması gerektiğini düşünürsek denem yanılma yöntemini kullanmanız gerekir. bunu yapmakta uydu servisine vereceğiniz paranın üç katı daha fazla para harcayacaksınız anlamına gelir