​Sinyal kalitesi sıfır gösteriyor

Servis Bölgelerimiz

Kendinden uydulu televizyonlar da ve bazı uydu cihazlarından çanak anten sinyal göstergesi bulunur. Burada sizler Sinyal kalitesi sıfır gösteriyor ve sinyal yüzde yüz ama kalite sıfır da diyebilirsiniz. Çünkü burada yazılanlar bazen doğru çıkmamaktadır. Çanak antenlerin bozuk olması veya ayarsız olması sinyal seviyelerin de düşük olması gerekmektedir. Mesela bir örnek verecek olursa şayet çanak anten ayarı bir rüzgardan dolayı sallanıp yörüngeden ayrıldıysa sinyal seviyesinin %35 seviyelerini geçmemesi ve kalite seviyesinin de % 0'dan yukarı çıkmaması gerekir. Eğer sinyal seviyesi yüzde yüz gösteriyorsa farklı bir sorun var demektir. Bu sorunun da çözülebilmesi için ya elinizde çok fazla malzeme olacak ya da bir uyducu ile görüşerek tamir edilmesi için istekte bulunabilirsiniz.

Sinyal kalitesi nasıl yükseltilir?

Uydulu sistemler de önce sinyal gelir ardından da kalite yükselir. Eğer sinyali çanak anten ile bulamazsanız o zaman da tek başına hem sinyal kalitesi gelemez hem de kanallar çekmez. Bu nedenle eğer güzel bir satlook uydu ayarlama cihazı ile yön bulmaya çalışıyorsanız o zaman sinyal seviye ve kalitesinin Sinyal kalitesi sıfır gösteriyor veya sinyal seviyesi hiç yükselmiyor sorunlarına bir anlam verebilirsiniz.

Sinyal seviyesinin kaç olduğu ve sinyal kalitesinin de neden sıfır olduğu ile ilgili birkaç detay var. Eğer sinyal seviyesi %100 gösteriyorsa ama kalite de sıfır gösteriyorsa o zaman bir yerden bir arıza var demektir. Kullandığınız lnb ve uydu alıcınız da problem olabilir. Çünkü sinyal seviyesi yüzde yüzü gösterdiği zaman kalitenin de en az yüzde 60 olması gerekir. En bozuk olan lnb ayarsızlığın da bile bu böyledir.

Bu durumdan kurtulabilmek için bir uydu anten servisi ile görüşme halinde olmanız sizin açınızdan daha kolay ve masrafı az bir neden olacaktır. Yoksa kendiniz yapmaya karar verdiğiniz de elinizde bir tane yedekte tuttuğunuz uydu kablosu, lnb ve uydu alıcısı olması gerekir. Aynı zaman da hemen yanınızda bir tane de gerçekten sağlam ve çalışıyor olduğuna inandığınız bir Türksat4a anteninin olması gerekir. Çünkü deneme yanılma yöntemi için oldukça önemlidir.