​Sinyal bulma yöntemleri

Çanak Anten Montajı

Çanak anten sinyallerini bulmak için Sinyal bulma yöntemleri kısmını anlatmadan ilk önce gerekli malzemeleri hazırlamanız gerekir. Bunun için bir adet bütün bağlantıları yapılmış bir adet çanak anten. Kaç tane televizyon ihtiyacınız varsa o kadar çıkışı bulunan Lnb, yeteri kadar TSE uyumlu Türk malı anten kablosu, montaj yapacağınız yere uygun olan anten ayağı, Sinyal bulma cihazı, eğer sinyal bulma cihazınız yoksa hızlı bir tane receiver uydu cihazı da olabilir.

Anten ayağını sabitledikten sonra hemen Sinyal bulma yöntemleri kısmını anlatmak istiyoruz. Türk kanallarını çeken ülkemizin milli uydusu olan Türksat4a uydusunu ayarlayacağını düşünerek başlamak istiyorum.

Bizim uydumuz tamamen dosdoğru kıble tarafına yöneliktir. Yani takıldığınız ve anlamadığınız bir çanak anten varsa namaz kılarken yöneldiğiniz yere doğru bir antense şayet bu çanak muhtemelen Türksat42e çanağımız veya 46 derece de olan Azerbaycan uydusudur. 42 ve 46 derece arasın da yaklaşık 5 santim vardır. Bu da çanak antenin yanlış ayarlayabilme veya tanıyabilme ihtimalini de göz önünde bulundurmalısınız. Lnb düz olarak yere baktığına emin olarak anteni düz olarak kıble tarafına çevirerek ayar yapmaya başlayın. Anten vidalarını hafif sıkarak çanak anteni zorlamadan ve sağa sola doğru çok fazla sallanmaması için mutlaka vidaları sıkmalısınız. Yoksa sinyali bulduktan sonra hemen kaybedebilirsiniz. Ama unutmamalısınız ki çanak anteni Sinyal bulma yöntemleri ile ilgili olarak hangi uyduyu ayarlayacaksanız o uydunun kendine göre bir yörüngesi olduğunu unutmayın.