​Santral lnb ayarlama nasıl yapılır?

Servis Bölgelerimiz

Çanak anten ayarlama 2 farklı tür ile yapılmaktadır. Bunların ilk olanı elinizde hazır bir şekilde bulunan normal çanak antenlere takılabilen lnb'lerden alıp çanak antenin ucuna takmak ve bu şekilde normal bir çanak anteni ayarlamak için yapılan modeldir. Santral lnb ayarlama nasıl yapılır? 2. çeşidi ise santral lnbnin bir ucunu çıkarıp diğer uçlarına hiç dokunmadan çıkardığınız uca göre yatay ise yatay olan frekansları, dikey ise dikey olan frekanslardan sinyal araması yapmalısınız. Yalnız dikkat etmeniz gereken bir durum var. Eğer santral lnb ile ayarlama yapacaksanız merkezi uydu santralinin güç kaynağının fişten çıkarılmış olmasına dikkat ediniz. Yani merkezi sisteme giden elektriği kesiniz. Aksi takdirde merkezi santralden lnbye gelen akımdan dolayı takmış olduğunuz o boştaki ucada akım gelip uydu bulmak için kullanmış olduğunuz satlook cihazına ciddi zararlar verebilir.

Çanak antende sinyal bulmak ve yeterli seviyeye geldikten sonra çanak anten vidalarını sıkmak ile sadece iş bitmemektedir. Eğer sizler anteni ayarlıyorsanız ve bu konuda çok fazla deneyimizin olmadığını düşünüyorsanız mutlaka anten ayarından hemen sonra lnb ince ayarlamasını da yapmayı unutmayın. Çanak anten ayarı istediği kadar iyi olsun sizler ince ayarlama yapmazsanız bazı kanalların çekmediğini göreceksiniz. Zaten çanak ayarını yaparken bile anten ayarının bir noktadan sonra hiçbir şekilde yükselmediğini görürseniz lnb'yi sağa sola ayarlama yapmalısınız. Oynattıktan sonra en yüksek seviyeye geldiği zaman sinyal seviyesinin bütün ekli olan cihazdaki yerleri kontrol etmelisiniz. santral lnb ayarlama nasıl yapılır?

Eğer seviye düşük kalıyorsa çanak antenin yamuk veya darbe alıp almadığını kontrol ediniz. Darbe almış bir nedenden dolayı yamulmuş olan antenlere bir türlü sinyal yeterli miktarda gelmemektedir. Bunun için mutlaka anten değiştirmeniz gerekir.