​Oda da iki ayrı anten kablosu var

Çanak Anten Montajı

Yeni binalar veya eski kiralık evlerde bu durum sık sık yaşanmaktadır. Her eve taşınan kendine göre uydu anten sistemini veya kablo tv sistemini kendine göre uyarladığı için bir sonraki taşınan kimseler için de karmaşık haller ortaya çıkmış olabilir. Oda da iki ayrı anten kablosu var. İlk önce dilerseniz neden ikim tane veya daha fazla kablonun yer aldığını anlatmak isteriz. Yeni binalar da birden fazla odaya kablo çeken elektrikçiler aynı şekilde bütün kabloları yukarı çıkarmak yerine evin içinde paralel bağlantı dediğimiz ve priz sayısına göre değil de yukarı çıkarılan uydu kablosu kadar televizyon kullanabilirsiniz anlamına gelmektedir.

Yani Şöyle düşünün. Evin 3 tane odasında da uydu prizi yer alıyor. Bir odanız evin köşe tarafın da. Diğer iki tane oda ise yan yana yapıldığını düşünelim. O köşede ki odada problem yok. O oda bağımsız olarak televizyon izleyebiliyor ama bu yana yana olan odalar için de aynı şeyi söylemek mümkün değil. Yan yana olan odaların birin de iki tane kablo var birinde de tek kablo var. O iki tane kablonun ne işe yaradığını söyleyelim. Sistem bu şekilde çalışmaktadır. İki kablo olan oda da bu iki kablonun birinde mutlaka sinyal vardır. Televizyonu bağladığınız anda çalışacaktır. (farklı bir sorun yoksa)ama yan yana olan odaların o tekli olan odada televizyon kurarsanız çalışmayacaktır. Bu odanın çalışabilmesi için diğer odada ki iki tane kabloyu birbirlerine bağlamanız gerekir. Yani bu evde her ne kadar 3 tane uydu prizi olsa da sadece 2 tane televizyon kurulabilir.

Bazen de eski binalar da hem çatıdan veya balkonda bulunan çanak antenden uydu anten kablosu gelir hem de Türksat A.ş tarafından yapılmış olan kablo tv de eve girmiş durumdadır. Kablo tv kablosunu televizyona taksanız bile sinyal alamazsınız. Bunun için Türksat firmasını aramalı ve yayın almak istediğinizi belirtmeniz gerekir. Oda da iki ayrı anten kablosu var konusunu detaylı bir şekil de anlatmaya çalıştık. Ama sizler halen de dediğimiz şekilde yapmanıza rağmen bir sonuç alamadıysanız bir uydu servisi firması ile görüşme sağlayabilirsiniz.