​Neden merkezi uydu sistemi tercih edilmeli?

Çanak Anten Montajı

Neden merkezi uydu sistemi tercih edilmeli ile ilgili şunları söyleyebiliriz. Yeni binalar da daire sayısının çok olması ve her bir odaya televizyon bağlama isteği olduğundan dolayı, daha estetik görünmesi ve binanın değerinin artması, eski binalar da tadilattan sonra alınan kararlardan biri de merkezi uydu sistemleri kurulması düşüncesidir.

Sadece tek bir çanak anten üzerinden istediğiniz kadar daireye yayınları yönlendirebilirsiniz. Çanak anten mezarlığına dönen binalardan kurtularak daha az arıza veren ve arıza vermesi halinde maliyeti bütün kullananlar ile paylaşıldığı için adam başı düşen üç beş lira olduğu fazla bir maddi gider gösterilemeyecek derece de küçük paralar ile de ücretler tahsis edilir. Merkezi santralin türüne göre 3 tane çanak antenden daha fazla anten de kullanmanız mümkün. Hepsini diseqc bile kullanmadan izleme kolaylığına kavuşabilirsiniz. Balkonlarda ve evin duvarına yapılan antenlerin ömrü çatılarda olanlara göre biraz daha kısa olmaktadır. Bunun nedenleri oldukça fazladır. Her ne kadar fırtına ve yüksek bir hızda esen rüzgara karşı koruma kalkanı olmuş olsa da üst katta oturanların balkonlarından düşen cisimlerin hedefi olabilir. Ayrıca kış aylarında evin çatısının kenarında kilolarca ağırlığın da kar toplanır. Bu karlar kar yağdığı sürede ara ara düşmeye devam etse de en büyük zararı kar yağışının durması ile başlayıp buz şekline bürünen kütle şeklindeki karın antenin üzerine düşmesi ile zararını vermektedir.

Bu antenler genel olarak artık kullanılamaz hale gelmektedir. Gözle görülecek kadar yamuk olmayan antenler bile iç taraflardan yamulma ve bir tarafa doğru meyilli olması nedeniyle bazı sinyal seviyesi düşük olan kanallar çekmeyecektir. Bunun için sadece bir ayar yapılacak deyip te uydu servisi firmaları ile pazarlık yapmak yerine yeni anten düşünmenizi tavsiye ederiz. Neden merkezi uydu sistemi tercih edilmeli sorusunun aslında sayfalar dolusu nedenler ile sabit olsa da şu anda bu kadarını yazmanın yeterli olduğunu düşünüyoruz.