​Merkezi uydu sistemine tivibu nasıl bağlanır

Uydu Anten Servisi

Merkezi uydu sistemlerini diğer normal balkonlardaki çanak antenlerimizden çok farklı değildir. Merkezi sistemler de çanak anten ile çalışır ve normal antenden hiçbir farkı da yoktur. Sadece direk olarak çanak antenden çıkan kablonun eve gelmesinden ziyade merkezi uydu santrali diye adlandırıldığı bir cihaza giriş yapılır. Merkezi uydu sistemine tivibu nasıl bağlanır? Eliniz de bir tane Tivibu kutusu var ve bu cihazı nasıl televizyona bağlayabileceğinizi bilmiyorsunuz. Bunun merkezi uydu santralinden gelen sinyal kalitesinin düşük olmaması gerekir. Yani Normal olarak kendinden uydulu olan bir televizyonun hd kanalların tamamını sorunsuz olarak açabilecek kapasiteye sahip olması gerekir. Tivibu diğer televizyon veya uydu alıcılarına göre biraz daha sinyal kalitesini isteyen bir cihazdır. Bundan dolayı eğer çanak anten de sinyal problemi var ise hemen bunu yapmalı sonra kuruluma geçmelisiniz.

İlk önce kutunun içinden çıkan malzemeleri inceleyelim. Bir adet uydu alıcısı, HDMI kablosu, s kart kablosu, Güç kaynağı ve kullanma klavuzu bulunmaktadır. Tivibu kutusuna uydu güç kaynağını yani adaptörü takalım. Televizyonda bulunan girişlere göre kutuda çıkan kabloları kullanmalısınız. Televizyon da hdmı kablosunun girebileceği bir giriş varsa s kart kablosunu kullanmadan hdmi kablosu ile bağlantı yapmalısınız. Çünkü büyük televizyonlar da s kart kablosu ile alınan yayınların görüntü kalitesi düşmektedir. Bundan dolayı hangi kablo uyum sağlıyorsa onu kullanmalısınız.

Anten kablosunu Tivi bu kutusuna bağlayınız. Televizyonu ve uydu alıcınızı fişe takarak açma tuşuna basınız. İlk gelen ekrana ok tuşuna basınız. Ardından ''Direk'' yazan bir menü çıkacaktır. Yani çanak anten ile uydu alıcınızı arada hiçbir şey olmadan direk mi bağladınız? Demek istiyor. Merkezi uydu santrali olduğu için 2 kez sağ tarafta bulunan tuşa basınız. (Ses açma tuşu gibi düşünün) diseqc yazan bir yer çıkmış olması gerekir. Bu menüyü gördüğünüz de Okey tuşuna basınız. Kanal araması gerçekleştirildikten sonra ortada bulunan Ok tuşuna basmanız ile kanalların listesini göreceksiniz. İyi seyirler.