​Merkezi uydu santraline anten bağlamak

Çanak Anten Montajı

Merkezi uydu santraline birden fazla çanak anten, Kamera ve karasal anten bağlanabiliyor. Merkezi uydu santraline anten bağlamak içinde alacağınız normal bir çatı anteni ile bütün binada var olan dairelere karasal anten yayını verebilirsiniz. Dileyen merkezi uydu santraline bağlı olan çanak anten yayınlarını izleyebilir, dileyen de istediği gibi oradan ister kameraya isterse de karasal yayınlara geçebilmektedir. Uydu yayınları varken karasal yayına ne gerek var kim izler diye düşünebilirsiniz. Karasal yayınları izlemek için aslında haklı olarak birkaç nedeniniz olabilir.

Bunların ilkini sizlere hemen söyleyelim. Eskiden maç yayınlarını trt kanalları verdiği zaman uydu yayınlarına şifre koyardı. Ama aynı televizyon kanalını karasal yayınlarda şifresiz olarak izleyebilirdiniz. Uydu yayınları şifreye giren trt kanalını tekrardan izleyebilmek için televizyonun anten kısmına bir çatal, uzun bir bakır tel veya küçük tv üstü antenleri kullanarak maçları şifresiz izleyebiliyorlardır.

İkinci bir neden de çok mantıklı aslında. Her televizyon kendinden dahili uydu alıcılı değildir. Her televizyon son sistem olacak hali yoktur ve her televizyona bağlanan bir uydu alıcınızda olmayabilir. Bu nedenle uydu yayınları izleyebilmeniz için bir uydu alıcısına veya içinde uydu alıcısı olan bir televizyona ihtiyacınız vardır. Ama aynı şekil de karasal yayınları izleyebilmeniz için her hangi bir şeye gerek yoktur. En eski bir televizyon da bile RF girişi vardır. Normal anten girişi olan bütün televizyonlar da karasal yayınları izleyebilir ve Merkezi uydu santraline anten bağlamak fikrini hemen gerçekleştirebilirsiniz.