​Merkezi santral kablo tespit etmek

Servis Bölgelerimiz

Bugünkü yazımız da Merkezi santral kablo tespit etmek konusunu anlatacağız. Uydu teknik servis personeli veya bu işlere meraklı olan kişilerden olup en çok zorlandığınız konu bu ise bilgi amaçlı olarak burada anlatılacak olanları uygulayabilirsiniz. Eskiden olan şeyler ve yaşananların şimdiye kıyasla daha çok iyi olduğunu her zaman söylemişizdir. Nerde o eski günler, insanlar, makineler, malzemeler diye uzayıp gider bu sayılanlar. Eskiden herkesin çanak anteni veya karasal yayın antenleri ya camlarının önünde ya da çatıda olsa dahi kablolar binanın dışından sarkması suretiyle çekilirdi. Ama şu anda en yeni binalar dahil olmak üzere eski olan binalar da bile mantolamanın iç kısmından, havalandırma boşluklarından, merdiven boşluklarının her bir kat aralığını delerek küçücük yerlere onlarca kablo geçirmek suretiyle kablolama yapılmaktadır. Böyle kablolama yapıldığı zaman Merkezi santral kablo tespit etmek hem çok zor hem de değiştirmek zor olacaktır.

Merkezi santral kablo nasıl tespit edilir?

Elinizde her hangi bir malzeme olmazsa bulmanız çok zor olacaktır. Yalnız şanslı bir yapıya sahipseniz bulmakta zorlanmayabilirsiniz. Merkezi santralin yanın da kabloların birbirinden farklı olduğunu görürseniz kendi evinizde ki kablonun hangi renk, model, ince ve kalınlık olarak nasıl bir şey kullandığınızı anlamak için prizi yerinden söküp kablonuzu inceleyiniz. Farklı olan kabloyu yukarı da tespit edebilirsiniz. Veya o kablodan bir iki tane varsa kabloları tek tek sökerek farklı santral çıkışlarına bağlayarak gelip gelmediğini kontrol edebilirsiniz.

Öte yandan Merkezi santral kablo tespit etmek için basit bir voltaj ölçer cihazı ile öğrenebilirsiniz. Dairenizin içinde ki kablonun bir ucuna yüksek akım gönderen kare şeklinde ki pillerden bağlayınız. Artı kısmına kablonun içi kısmın da bulunan sarı tele, eksi kısmına da kablonun etrafın da olan ince tellere bağlayınız. Sonra da santrale bağlı olan dairelere giden kabloları tek tek sökmeye başlayınız. Santralin hangi tarafındaki kablolardan şüpheleniyorsanız ilk önce oradan başlayınız. Sökmüş olduğunuz kabloyu amper ölçme cihazı ile test ediniz. Akım alınan yer de doğru kabloyu buldunuz demektir.

Bir hatırlatma: Merkezi santral kablo tespit etmek Anten kabloları bozuk, kopuk ve tamamen çürük olmadığı sürece kabloyu bulabilirsiniz. Yalnız sorunlu olan kabloyu bulabilmeniz için bütün dairelere inen kabloları sökersiniz. Kabloları tek tek santrale geri bağlarsınız. Tek bir kabloyu bağlarken daireleri dolaşıp çalışan televizyon olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Kabloyu takarken daireleri de kontrol ettiğiniz de çalışan farklı bir televizyon yoksa o takmış olduğunuz kablo sizin evin demektir. Onu bulduğunuz zaman tekrardan bütün kabloları tek tek takmalı ve bütün daireleri kontrol etmelisiniz.