​Lnbye su girdi, ne yapabilirim?

Çanak Anten Montajı

Özellikle kış ayların da sıklıkla karşılaştığımız Lnbye su girdi sorunu ile karşılaşmamak için daha yazın başındayken tedbir almamız gerekir. Lnb içerisine su nasıl girer ve bu elembilerin içine su girer ne olur ne yapabilirim diye merak mı ediyorsunuz? Buyurun makaleyi hep birlikte okuyalım.

Lnb içerisine su nasıl giriyor?

Her tarafı kapalı olan lnbnin içine hiç su girer mi demeyin. Çünkü zaten sağlam olan veya çok fazla deforme olmayan lnbler sıvıdan korunan lnblerdir. Yalnız bazen güneş ışınlarının çok fazla yakıcı olması ve kullandığımız lnbnin bazı yerlerinde darbeler alması sonucu yağmurun yağması ile içerisine su girmesi çok kolaylaşacaktır.

Lnb kapağı çok fazla sağlam olmayan ve ince bir plastikten yapılır. Bu plastikler zamanla dış etkenlerden dolayı zayıflar. Güneşte çok fazla sertleşen ve pasifleşen bu plastiğe her hangi bir şekilde dokunması ile paramparça olması muhtemeldir. Kapağı kırılan elembiye de su girmesi çok kolaydır.

Bir de bazen çatılardan uçan bazı nesnelerin çanak antene çarpması sonucun da lnbnin birbirlerine bağlı bulunan parçalarında gevşeklikler veya bir yerlerinde kırılmalar meydana gelebiliyor.

Lnb içerisine su girmemesi için ne yapabilirim?

Yukarı da lnb içerisine su nereden ne nasıl giriyor konusunu okuduysanız Lnb içerisine su girmemesi için ne yapılabilir önerisini de bakar bakmaz anlamanız gerekir. İlk etapta yağmurlar başlamadan önce lnbnin ön kapağında kırık ve çatlaklar var mı yok mu? Lnbnin üst tarafın da kırık ve kopan her hangi bir parçası var diye bir bakın. Eğer lnbnin bazı yeleri sizlere tuhaf geliyor ve burada kesinlikle su girer diyorsanız o zaman büyük bir pet şişe hazırlayın. Tavsiyemiz 2,5 litrelik su veya kola şişeleri olabilir. Bu pet şişelerin ağzını keserek kalan kısmını da lnb ye güzel durması suretiyle geçirebilirsiniz. Bunu yaparken de anteni oynatmamayı ve işlem bittikten sonra televizyon kanallarının çekip çekmediğine bakabilirsiniz.

Durumu geç fark ettiyseniz ve lnb nin içerisine su girdiyse o zaman lnb nin içerisindeki suyu kurutmaya çalışın. Bez ve peçete yardımı ile içerisini kurutmayı başarırsanız lnb bozulmadıysa tv kanallarının görüntüsü geri gelecektir. Sonra burada anlattığımız işlemi yapabilirsiniz. Eğer Lnb içerisine su girdiyse ve daha sonra da bana sorun çıkaracak diyorsanız lnb yi değiştirmeniz en güzel yöntem oalcaktır.