​Küçük çanak çeker mi?

Çanak Anten Montajı

Küçük çanak çeker mi? diye sorun soran bazı müşterilerimiz için hazırlamış olduğumuz bu önemli bilgiler taşıyan makalemizi okumanızı tavsiye ederiz. Antenlerin boyutları farklı olsa da Türk kanalları için almış olduğunuz antenler ile büyük antenlerin çekiş gücü neredeyse aynıdır. Büyük antenler de sinyal kalitesi biraz daha artmış olsa da uydu yönü ile alakalı olan bir durum olduğunun altını çizmek isteriz. Küçük çanak anten her zaman için daha ekonomik olabilir. Ama sinyal gücüm diğer büyük çanak antenlere göre az daha zayıftır. Her ne kadar zayıf sinyal alır desek te bu kanalları izleyemezsin, kanallar donar ve çekmez anlamın da değil tabii ki. Anten küçük olsa da sinyal ayarı ve Lnb ince ayarlama kısmını doğru bir şekilde yaptığınız zaman kesinlikle hiçbir kanal da donma ve gidip gelme olmaz. Bütün kanallarınız net bir şekil de çekmelidir.

Yalnız bir şeyin söylemek gerekirse, antenlerin sağlam olması çok önemlidir. Bazen sizler fark etmeseniz de çatıda veya balkonlar da olan çanak antenlere cisimler çarpmaktadır. İster üst katlar da oturan kişilerin saksı, çamaşır, çöp poşetleri gibi ve çatılarda olanların da fırtınadan uçan çatıların parçaları çarpmaktadır. Göz görülmeyecek derece de yamuk olan bazı çanak antenler kesinlikle değiştirilmesi gerekir. Yamulan kırılan çanak antenler yüksek sinyal asla alamazlar. Her ne kadar gözle görülmese de antenleri bazı görülmeyen damarların yamulmasına ve sinyali Lnb uç kısmına aktarması yerine farklı yönlere aktarmasından kaynaklanmaktadır.

Anten boyutları yer ve mekan açısından önemlidir. Yerinizin müsait olup olmaması konusu sizi anten çapının büyük veya küçük olması için doğru olanına götürmelidir. Küçük çanak çeker mi diye kendi kendinize araştırma yaparak ta öğrenebilir ve aynı zaman da yıllar boyunca çanak anten uydu teknik servis işlerini yapan kişilere de sorarak anten boyut tercihleriniz için sizlere yardımcı olmalarını isteyebilirsiniz.