​Karasal anten montajı

Çanak Anten Montajı

Karasal anten montajı

Çanak antenleri kullanamayan bireyler için hazırlanmış olan karasal antenlerin kurulumunu anlatacağız. Karasal anten montajı nasıl yapılır konusu ile hemen başlamak istiyoruz. Çatı antenleri iki modele ayrılmıştır. Bir tanesi çatının üzerinde olan ve alüminyum tellerin birleşmesinden meydana gelen bir anten modelidir. Bir tanesi de televizyonların üstüne konulan normal antenlerdir. Bu antenler normal şartlarda çekmez aslında. Ama eviniz biraz üst katlardaysa veya yer konumu itibariyle yüksek bir yerde kalıyorsanız veya vericilerin olduğu bölgeye yakınsanız bütün kanalları çekebilir.

Karasal anten kurulumu nasıl yapılır?

Elektronik mağazalardan almış olduğunuz karasal anteni kutudan çıkartarak kullanma klavuzun da belirtilenlere göre montajını yapınız. Ardından çanak antenler gibi kısa direkler yerine uzun bir direk kullanmalısınız. Önceden temin ettiğiniz uzun direği yere sabitlemeden önce direğin ucuna karasal antenin montajını yapınız. Ardından direği yukarı doğru kaldırarak direği yere veya bağlı bulunan farklı sağlam bir bölgeye sabitleştiriniz. Anteni düşmelere karşı koruyup tam olarak sıkıştırmayınız. Bunun için televizyonu çatıya getirerek anteni kendi etrafında hafif hareketlerle döndürünüz. Önceden hazırlamış olduğunuz televizyon kanallarından birini açarak gözünüz televizyonda olmak üzere görüntüyü elde edebilmek için hafifçe çevirmelisiniz.

Yalnız şunu unutmayın. Sizler Karasal anten montajı yaparken uydudan çeken kanallara bakmayınız. O kısımdan sadece çanak anten kanalları görünmektedir. Televizyon ayarlarınızı UHF VHF bandından yapmalısınız. Eğer ilk olarak kanal kurulumu hazır değilse anteni kafanıza göre her hangi bir konumda bırakarak otomatik arama ve anten tipini anten yaparak aramayı başlatınız. Bütün kanalları bulmamış olsa da içerisinden birkaç tane kanalı bulacağına eminiz. Bu kanallardan bir tanesini açarak görüntünün daha net olması için anteni çeviriniz. Sonrasında tam olarak netlik kazandığı zaman diğer kanalları da kontrol ediniz. Ardından tekrardan yüklemiş olduğunuz kanalları silerek yeniden kanal aramasını yapınız. Karasal anten montajı yapmak çanak antenin kurulumundan daha kolaydır. Yalnız bunu yapmak içinde pek kimseyi bulamayabilirsiniz. Birçok uydu servisi firması karasal antenler ile ilgilenmemektedir.