​Kar yağdığında sinyal yok

Servis Bölgelerimiz

Çanak antenlere bir şeylerin temas etmesi sonucu sinyallerin gitmesi orada bulunan o engellin kesinlikle kaldırılması gerektiğini düşünebilirsiniz. Ama bazı olaylar da var ki bunlara çare bulmak zordur. Kar yağdığın da sinyal yok gibi bir sorununuz varsa buna çözüm bulmak oldukça zor olacağından dolayı eliniz de olan bazı şeyleri yapmanız da mümkün olabilir. Çanak antenlerin yüzeyine her hangi bir şey koyarsanız yine de sinyal alamazsınız. Çünkü uzaydan ilk önce antenin iç tarafına gelen uydu sinyalleri yansıma yaparak Lnb tam orta kısmına sinyalleri aktarmaktadır. Antende yamukluk olması veya pürüzlü olacak şekil de birkaç tane cismin olması sonucu Lnb kısmına değil de farklı yönlere doğru sinyallerin gitmesine neden olur. Buda antenin ya hiç çekmemesi ya da sinyali az olan bir anten olmasına neden olur.

Bundan korunmak için elbette ki yöntemler vardır. Ama Kar yağdığın da sinyal yok sorununa çokta bir şey bulmak mümkün değil. Bu tür havalar da Uydu servisi firmaları da çalışmadığından dolayı üzerine kar toplanan antene dokunmamanızı tavsiye ediyoruz. Üzerine karla dolan anten özellikle çok fazla ağır olduğundan dolayı sizlerin kar temizleme amacı ile dokunmanız sonucu tamamen sinyal kaybına neden olacağından hassas bir şekilde karı temizlemeye çalışmanız gerektiğini unutmayın.

Yaralanma, kar da kayıp düşme, elektrik akımına kapılma gibi üzücü olayların yaşanmaması için kar ve yağmur yağdığın da kesinlikle çanak antene dokunmamalısınız. Yüksek akım olabilecek derece de bozuk olan televizyonlar Lnb kısmına göndereceği yüksek voltaja kapılabilirsiniz.