​Diseqc nedir diseqc ayarları resimli anlatım

Çanak Anten Montajı

Diseqc hakkında sizlere merak ettiğiniz konuları baştan sona kadar anlatacağız. Diseqc nedir? Diseqc ayarlarını resimli anlatım şeklinde göstereceğiz. Sadece tek bir çanak anteni kullanıyorsanız televizyonunuz da diseqc ayarı yapmanıza gerek yok. Hatta çanak antenden yayın alırken diseqc kullanmanıza da gerek yok. Sizlere tam olarak diseqc ürününün nereler de kullanılacağını anlatacağız.

Diseqc nedir? Ne işe yarar?

Diseqc nedir? Diseqc; birden fazla çanak anteni birbirine bağlayan bir parçadır. Yani en az 2 tane çanak anten olmak üzere, çoklu lnb kullanımın da, motorlu çanak anten kullanımı ve merkezi uydu sistemde kullanılan bir üründür. Bu ürün sayesinde her bir çanak anten kablosunu evinize çekmek yerine çanak antenlerin yanında bütün anten kablolarını birbirlerine bağlayarak ve sadece receiver yazan yere de evinize giden anten kablosunu bağlayarak, tek anten kablosu üzerinden bütün çanak antenleri kontrol etmenizi sağlar.

diseqc ayarları nasıl yapılır?

Diseqc ayarlarının nasıl yapılacağını anlatan çok fazla makaleleri gördük. Yalnız bu makaleler de diseqc ayarlarının yapılması esnasında resimli anlatım şeklinde bir yazı görmediğimizden dolayı bugün sizlere diseqc ayarları resimli anlatım ile anlatacağız. Yazımızın başında da dediğimiz gibi eğer tek bir tane çanak anten kullanıyorsanız o zaman diseqc almanıza ve kullanmanıza gerek yok. En az iki tane çanak anten olmak üzere bir sisteminiz varsa veya merkezi uydu santraline bağlı bir televizyonunuz varsa o zaman diseqc kullanmalı veya en asından diseqc ayarlarını yapmayı bilmelisiniz.

Şimdi diseqc ayarları denildiği zaman akla iki tane seçenek gelir. Bu diseqc ayarlarının birinci olan kısmı anten kablolarının diseqc cihazına nasıl bağlandığı ve diğer bir aklan gelen de televizyon ayarlarından diseqc ayarlarının nasıl yapıldığıdır. Sizlere bu yazımız da diseqc ayarları nasıl yapılır ile birlikte çanak antene bağlanan diseqclerin nasıl kullanıldıklarını anlatacağız.

Diseqc nasıl kullanılır?

Öncelikle her hangi bir kablo bağlı olmayan diseqc ürününü yanınızda bulundurun. Sonrada Türksat42E veya kullandığınız diğer çanak antenden kısa anten kablosunu hazırlayın.


Bu kabloyu diseqc üzerinde bulunan 1 numaralı yere takın.

2. resim de gördüğünüz 2 numaralı diseqc çıkışına Hodbird Avrupa çanak anten kablosunu takın.

3. resinm de gördüğünüz diseqc çıkış yerine Digitürk, Eutelsat ve astra gibi çanak anten kablolarını takabilirsiniz.

4. resimde de en son çanak anteni bağlayın.

diseqc ayarları resimli anlatım ile göstereceğimiz en son resim ise Receiver Rc yazan yere de televizyon veya uydu alıcısına giden kabloyu bağlayın.