​Çanak antenden neden sinyal gelmez

Servis Bölgelerimiz

Televizyon ile ilgili sorunlar normal farklı ev aletlerine göre çok daha fazla bozulmaktadır. Bunun bir nedeni de çanak antenin, yani sinyal alınan cihazın dışarda olduğundandır. Çanak antenden neden sinyal gelmez problemini bu gün sizler için işlemiş olacağız. Uydu kablolarının çok uzun olması ve yukardan aşağıya sarkık bir şekilde olması da en büyük nedenleridir. Kablonun uzun olması sinyal kesintilerine neden olmaz ama kopma ve rüzgardan sallanıp yırtılma ihtimali çok yüksektir. Eviniz de yaşanan elektronik malzemelerin tamiratı için biraz beceriniz varsa, yani eliniz böyle işlere yatkınsa kendiniz de tamir edebilirsiniz. Yalnız bazen teknik servis firmalarına neden para vereyim ki? Kendim yaparım diye bir şeyleri tamir etmeye kalktığınız da maliyet servis çağırmanızdan çok daha fazla çıkabiliyor. Sizler sorunun nereden kaynaklandığını tam olarak bilmediğinizden dolayı deneme yanılma yöntemi ile kullanarak parça satın alıp değiştirme işlemini yaparsınız. Zaten bu şekil de olmazsa arızayı bulmanız İmkansızdır.

Çanak antenden sinyal gelmiyor.

Çanak anteni sadece siz kullanıyorsanız işiniz biraz zor demektir. Öncelikle şunu söyleyelim. İyi bir fiyat araştırması yapıp uydu servisi firmaları ile görüşerek kendiniz uğraşmak ve çok dazla fazlasını harcamak yerine teknik servisi aramanız daha doğru olacaktır. Uğraşırsınız ama genel de yüksek ihtimal olarak bir sonuca varamazsınız. Anteninizin yanında komşunuzun aynı yöne bakan bir başka anteni varsa o antene kablonuzu takarak Çanak antenden neden sinyal gelmez ile ilgili ilk denemenizi yapabilirsiniz.

Diğer çanağa taktığınız da sinyal geldiyse o zaman sorun Lnb veya çanak anten yönündedir. Bir lnb alarak dikkatli bir şekilde anten ayarını bozmadan vidaları açmadan lnb değiştirmelisiniz. Tekrardan yayın geldiyse o zaman anten ayarını sağa sola yukarı ve aşağı olmak üzere hafif hareketler ile yapmalısınız. Ancak bunları yaparken vidaları gevşetmelisiniz. Gevşeme yapmadan yaparsanız çanak antenin kırılmasına sebebiyet verebilirsiniz.

Kendi kablonuzu başkasının çanak antenine taktığınız da sinyal yoksa kablonuzu değiştirmeli ve ardından sinyal yine de gelmediyse yeni bir cihaz ile deneyebilirsiniz.

Çanak anten sorunları çok fazla malzemeden oluşmasından dolayı bir başınıza bunları bilmeniz olanaksız gibi görünebilir ama isterseniz yukarı da saydıklarımızı gerçekleştirebilirsiniz.