​Çanak anten tamiri ve ayarı

Servis Bölgelerimiz

Bu günkü yazımız da sizlere çanak anten tamiri ile ilgili yapılması ve yapılmaması gereken konuları açıklayacağız. Bu yazımızı dikkate alırsanız sizlere çanak antenlerinizi kendiniz tamir edebilir veya çanak anten tamiri yapmak için teknik servis çağırmadan önce son kontrolleri yapabilirsiniz. Ayrıca nelerin çanak antene zarar verdiğini ve hangi durumlar da anten değişikliği yapmanız gerektiğini elimizden geldiğince anlatmaya çalışacağız.

Çanak antenler yapısı itibariyle çok hassa ayar isteyen konulardır. Kendiniz çanak anteninizi tamir etmeye kalkarsanız çok dikkatli olmanız gerekir. Yani bir bakıma teknik servis parası ödemekten kaçarak daha çok masraf çıkarabilirsiniz. Mesela bu konuya bir açalım isterseniz. Uydu alıcınız da sinyal yok yazısını gördüğünüz de çanak anten tamiri için antenin yanına giderek anteni hemen sağa sola doğru oynatırız. Bunu bazen vidaları gevşeterek bazen de çoğu zaman vidalar gevşemeden bile sacı tuttuğumuz gibi sağa sola çevirerek kendimizce ayar yapmaya çalışırız. Fakat vidaları açmadan sacı esnettiğimiz için anteni kırma ve yamultma ihtimalleri doğmaktadır. Bunun için de en son yapamadığımız veya başka bir değişle kendimiz beceremediğimiz zaman uydu teknik servislerini çağırıyoruz. Fakat bazen çok geç olabiliyor. Yamulan antenler özellikle HD kanalları artık çekmemektedir.

Çanak anten tamiri nasıl yapılır?

Bunun için antenin ne arıza verdiğini ilk önce tespit etmeniz gerekir. Şayet bir fırtına da çanak anten ayarınız bozulduysa büyük ihtimal anten ayağı yerinden çıkmıştır veya anteniniz sağa sola doğru sallanıyordur. Eğer böyle bir durum ile karşılaşırsanız antenin ayaklarını tekrardan duvara sabitlemeniz ve ayrıca sonradan ayarlarını yapmak için çok fazla vidaları gevşetmeden hafif sağ sol yaparak çanak anten tamiri yapabileceğinize inanıyoruz.