​Çanak anten sinyaline nereden bakılır

Servis Bölgelerimiz

Bazen uydu sinyallerinin çok olmasına inanamadığınız anlarda bile içinizin rahat etmesi için Çanak anten sinyaline nereden bakılır diye kendiniz merak edebilirsiniz. Uydu sinyal seviyeleri yeni bir çanak anten kurdurduğumuz zaman, yani teknik servisler tarafından yapılıp teslim edildiği zaman, kendiniz anten ayarını yapmış veya yapmaya yeltendiğiniz zaman, Bazı kanalların çekmemesi üzerine uydu sinyaline bakma ihtiyacı da hissedebilirsiniz.

Kullanmış olduğunuz uydu cihazının ne tür olduğu ve menünün kolaylığı açısından sıkıntı olmayacak bir model olmasının sizin sinyale hemen bakmanızın çok büyük önemi vardır. yani demek istediğimiz bazı cihazlarda kolaylıkla sinyale bakılırken bazılarında da bakılamayacağını bilgisini vermeliyiz. Çanak anten sinyaline nereden bakılır hemen bir alt kısımda yazanları okuyabilirsiniz.

Sinyal göstergesi ne kadar doğru gösterir?

Bir Bayrampaşa uydu servisi çalışanı olarak birçok uydu alıcısı ve dahili uydu alıcılı televizyon da uydu sinyallerine bakmaya kalktığımız zaman çok olan sinyali bile az gösterebilir. Bu sinyal oranlarını bizler kendi kullandığımız HD son teknoloji ile üretilmiş olan uydu bulucu cihazlarımız ile sinyal seviyesine baktığımız zaman çok yüksek gösteren bir sinyal frekansını aynı şekilde uydu cihazları az gösterebiliyor. Buda demek oluyor ki kanalda ki sinyaller bu menülerden bakılması yanlış bir seçenek olduğunu gösterir.

Bir markanın kendinden uydulu televizyonun da bizim sinyal seviyesini %100 ve sinyal kalitesi oranını %94 görmemize rağmen televizyon sinyal seviyesini %42 Sinyal kalitesini de %10 gösterdiğini gördük. Hal bu ki televizyonun gösterdiği bu oranlar ile hiçbir şekilde hiçbir kanalın yükleme yapmaması ve hatta açılmaması gerekir. Ama aynı şekilde hem böyle düşük sinyal göstergesini göstermesine rağmen yine de bütün kanalların çektiğini görebiliyorsunuz. Yani sizler televizyonun sinyal hatasını vermesi üzerine Çanak anten sinyaline nereden bakılır deyip baktığınız da sinyal seviyesinin %100 ama kalitenin %0 olduğunu bile gördüğünüz de bunun doğruluğunu mutlaka araştırınız.

Uydu sinyaline nereden bakılır?

Her televizyonun kendine göre özel olarak tasarlanmış menüsü vardır. bazı televizyonlar da hiçbir şekilde sinyal seviyelerine bakılamazken, bazılarında da kolayca bir tuşa basarak bakabiliyorsunuz. Televizyon veya uydu cihazı kumandasından kanal değiştirdiğiniz de alt kısımda kanalın hangi programı oynattığını, kanalın frekansını ve kanalın sinyal seviyesini gösterebilir. Eğer sizin televizyon da böyle bir şey göstermiyorsa o zaman kumandanız dan info yazan tuşa basıp bir de buradan bakmayı denemelisiniz.

Ayrıca hem d-smart hem de d-smart ile bazı menülere sahip olan bazı uydu alıcılarında yeşil tuşa basarak sinyal seviyesi hakkında bilgi alabiliyorsunuz.