​Çanak anten sinyali yükselmiyor

Uydu Servisi Hizmetleri

Uydu sinyalleri tam manasıyla yüksek olmadığın da bazı televizyon ve radyo kanalların da sinyal yok hatasını alabilirsiniz. Bunun bir başka ismi de Çanak anten sinyali yükselmiyor da olabilir. Kendiniz bunu düzeltmeye kalkmanız eliniz de profesyonel cihaz olmadığı sürece imkansızdır. Çünkü hangi kanalın en yüksek ve hangi kanalın düşük sinyal verdiğini anlamanız için bir cihaza ihtiyacınız vardır. Cihaz olmadığı sürece işiniz şansa kalmış diyebiliriz. Belki de var olan kanalların da gitmesine ve çanak antenin bir daha kullanılamaz duruma gelmesine neden de olabilirsiniz.

Normal şartlar da anten sinyallerinin yükselmemesi için hiçbir neden yoktur. Yalnız bazı durumlar da bu değişmektedir. Çanak antenin yüksekte veya alçakta olması hiçbir şey değiştirmez. 35 katlı binanın tepesine de çanak koysanız gecekondunun üzerinde bulunan çanak antenden hiçbir farkı olmayacaktır. Bu nedenle sorunu farklı yollar da aramanız gerekir.

Çanak anten sinyali yükselmiyor ise çanağın bozuk, yamuk ve kırık olmadığından emin olun. Bazen gözle görülecek derece de yamuk olmayan çanak antenlerde bile sinyal yükselmeme hatasını alabilirsiniz. Bu anten normal ve sağlam olduğu anlamına gelmez. Eğer sinyaller de sorun varsa ve anten yamuk değilse bile çanağın değişmesi gerekir. Sizin sorunu göremiyor olmanız sağlam olduğu anlamına gelmemektedir.

Bazı zamanlar da lnb bozulması da yaşanabilir. Bu sorun sık sık yaşanmasa da bir seviyeden sonrasına sinyalin yükselmediğine şahit olduk. Önünde bina veya ağaç olan evlerinde çanak anten sinyalleri yükselmemektedir. Bundan dolayıdır ki anten kurulumu yapmadan önce elleriniz ile çanak anteni tutarak sinyal kontrolü yapmanızı öneriyoruz. Tüm bunları yaptınız ama Çanak anten sinyali yükselmiyor ise receiver tuner çıkışında da hata olabileceğini unutmayın. Farklı bir uydu cihazı takarak deneyebilirsiniz.