​Bazı kanallar da sinyal zayıf

Çanak Anten Montajı

Bazı kanallar da sinyal zayıf geliyorsa sadece çanak anten yönüne bağlamamak gerekir. Uydu kabloları çok fazla öneme sahiptir. Bazı kanalların gelmesi bazılarının gelmemesi sizi kablonuzun sağlam olduğu zanna götürmesin. Uydu kabloları enteresan bir şekil de hatalar verebilmektedir. Bazı kanallarınızın hiç gitmediğini ve bazılarının da gittiğini gördüğünüz de kablodan, lnb den, çanak anten ayarından olduğunu düşünebilirsiniz. Bunu çözebilmek için bir uydu servisi firması ile görüşerek randevularınızı oluşturabilirsiniz. Aynı zaman da böyle bir hata da eliniz de sinyal bulucu cihazların da olması bir işe yaramayabilir. Çünkü bu normal bir çanak anten ayarına benzemediği için arıza tespit etme ve onarma bilgisinin de olması gerekmektedir.

Uydu sinyallerinin bütün kanallara dağılımı birbirinden farklıdır. Genel de bazı kanallar çok yüksek sinyal gücü ve kalitesini alırken bazıları da sinyal yok hatasını verir veya sıklıkla bozuk cd gibi parazitlenme yaşanır. Bunun nedeni uyduların farklı frekanslara farklı sinyaller göndermesidir. Örnek vermek gerekirse 27.500 ve 30.000 sembol oranları uyduların en yüksek sinyal oranlarının olmuş olduğu sinyallerdir. Bunların dışında diğer oranlar yani 4 rakama doğru düşen sinyaller de düşme yaşandığını takip etmeniz durumun da göreceksiniz.

Bazı kanallar da sinyal zayıf ise ilk önce çanak anten ayarınızın kontrolü uzman ekiplerce sağlanmalıdır. Bilmediğiniz takdirde antenin vidalarını gevşetmeden sağa sola oynatırsanız anten değişikliğine gidecek kadar antene zarar verebilirsiniz. Eğer kendiniz yapıyor ve az çok bilginiz varsa anten ayarının kontrolünden sonra lnb ince ayar yönünü ayarlamalısınız. Sonra da halen de bazı kanallar da kopmalar yaşanıyorsa uydu kablonuzu değiştirmeyi deneyin. RG6 U6 VEYA U4 kablo da alabilirsiniz. Yalnız bu kablonun Türk malı ve kaliteli olmasına dikkat ediniz. İçinin sarı renkte olduğuna aldanmayın. Biraz yüksek para vererek daha kalitelisini almayı deneyin.

Ardından sorunun çözüleceğine şahit olacaksınız. Ama beklenmedik bir şekil de Bazı kanallar da sinyal zayıf sorunu devam ediyorsa uydu cihazınızın tuner girşin de sorun meydana geldiğinden dolayı bu hatayı verebilmektedir. Yalnız çok düşük olasılık olduğu için bunu en sona saklayabilirsiniz.