​Avrupa çanağını digitürk yönüne çevirmek

Çanak Anten Montajı

Boşta olan çanak antenleri kullanmıyorsanız onları değerlendirebilirsiniz. Mesela Digitürk abonesi oldunuz ama binanız da Eutelsat yönüne bakan anteniniz yok. Bunun için pekte kullanmadığınız antenlerden yararlanabilirsiniz. Avrupa çanağını digitürk yönüne çevirmek için anten firmalarından faydalanabilirsiniz. Kendinizde gayet tabi yapabilirsiniz ama sadece anten yönünü çevirmek yetmez. Bu nedenle çok fazla anlamıyorsanız bu işi kendiniz yapmaktan sakınmalısınız. Çünkü yapacağınız yanlış bir işlem de bütün binanın görüntüleri yok olabilir. Ondan dolayı çok küçük olan bir işlemi büyük bir belaya dönüştürebilirsiniz. Eğer anten yönünü ve diğer işlemleri kendiniz yapmak istiyorsanız burada yazdıklarımızdan faydalanabilirsiniz.

Avrupa çanağını digitürk yapma nasıl yapılır?

Çanak anteni digitürk yönüne çevirebilmeniz için ilk önce bütün vidalarını gevşetiniz. Anten borusuna bağlı olan vidaları ve antenin aşağı yukarı vidaları ile ilgili 4 adet daha vidayı gevşetiniz. Antenin Avrupa yönü olan hodbirdden sağ tarafa doğru çok yavaş hareketlerle oynatarak ilerletiniz. Bunları yaparken bir gözünüz de uydu sinyal bulucu cihazınız da olması gerekir eğer uydu bulma cihazınız yoksa güncel frekansı yüklü olan ve HD olmayan bir tane uydu alıcısının televizyona bağlı olması gerekir. HD kanallar diğerlerine göre biraz daha yüksek sinyal kalitesi isterler ve diğer SD yayınları veren kanallara göre geç görüntü gelir. Bu nedenle normal kanalı açmanız yararınıza olacaktır.

Digitürk çanağına digitürk lnb kullanırsanız daha faydalı olur. Çünkü ilerde alacağınız MDU çıkışlı lnb ile bütün uydu cihazlarında çalışacak bir sistem kurmuş olacaksınız. Ama üniversal cihaz lnb ile kullanacaksanız bu size biraz sıkıntı çıkarabilir.