Çanak anten kurulumu çoğu zaman başımıza dert olarak gelmektedir. Kendi işimizi yapmak eğlenceli ve maliyetsiz olsa da maalesef bazı durumlarda bu işkence haline gelmektedir. Çanak anten kurulumu da bunlardan bir tanesidir.


Yeni bir eve taşındınız ve orada çanak anten kurulumunu yaptıracak kimseyi bulamadınız. Bulunduğunuz ilçe de veya köyde uyducu ve uydu tamircisi olmayabilir. özellikle kırsal kesimde yaşıyorsanız orada bulunan dükkanlar maalesef bütün ihtiyaçlarımızı karşılamayabilir. Bir iki tane bakkal, vardır geri kalan diğer ihtiyaçlar için maalesef bağlı bulunduğumuz ilçeden yardım almak gerekebiliyor çoğu zaman. Durum bunu gösterince Çanak anten kurulumu yapacak teknik servis ekiplerine ulaşmak çok zordur veya uzak olmasından dolayı yüksek fiyatlarla bulunduğumuz mekana gelmektedirler.

Çanak anten Montajı

çanak anten kurulumu

Bazı firmalardan çanak anten setlerini aldığınız da çanak anten montajı için onlardan yardım almak istediğiniz de yani çanak montajını da onlara yaptıracaksanız çok cüzzi bir ücrete hem sizlere çanak anten setini verirler hem de kurulumunu neredeyse bedavaya yaptırırlar. Kimse bedava yapmaz dediğinizi duyar gibiyim :) İsterseniz çanak anten seti almak istediğinizi belirtin ve birde kurulumu da sizler yapacaksanız deyin. Yani çoğu zaman tamirciye para vermeyelim deyip kendimiz bir şeyleri yapmaya çalışırız. Halbuki belkide ürün aldığımızda ücretsiz servis vardır veya ürünü alış fiyatına verirler kurulum parasını alırlar.

Öncelikle çanak antenini aldığınız da bütün parçalarını ayrı ayrı olacak şekilde verebilirler. sizler bu parçaların birleştirmesini ve öyle almak istediğinizi söyleyin. Çünkü çanak anten parça birleştirmeyi ilk defa yapacağınızdan dolayı çok fazla zorlanabilirsiniz. görünüşte kolay gibi görünse de çok zor bir hale gelebilir bizden söylemesi. Anten ayağını betona veya sağlam bir yere sabitleyin. Sallanmamasına dikkat etmenizi öneririz. Özellikle Türksat çanağının kurulumunu yapacaksanız yan çatınızda bulunan antenlerden yön tahmini yapabilirsiniz. Çatılar da bulunan çanak antenlerin hepsi aynı yöne bakmayıp farklı yönlere de baktıklarını göreceksiniz. Yalnız çanak anten montajı yaparken hangi antenlerin Türksat yönüne çevrili olduğunu ve hangisinde diğer uydulara dönük olduğunu kısa bir bakış ile anlayacaksınız. İşte size ipucu. İki anten yan yanaysa ve sol tarafa bakan anten Türksat antenidir.

Uydu montajı yapan yerler

Yeni bir yere taşındıysanız az öncede anlattığımız gibi işiniz zor olabilir. Büyükşehirler de bu durum biraz daha kolay olsa da kırsal yerler de uydu montajı veya uydu servisi bulmak çok zordur. Sizlerin işini kolaylaştırmak için internet üzerinden reklamlarımız ve yaptığımız işleri anlatan hizmetler sayfamız bulunmaktadır. Bu sayfamıza bakarak uydu montajı yapan yerler yani bizler hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. İstanbul uydu servisi ve anten tamirleri için bizi arayın. Özellikle uydu montajı işinde çok yerlere gelen anten tamircilerimiz, sizleri mağdur etmeden ve günlerce bekletmeden hemen bir kaç dakika da gelerek çanak anten montajını yapabilmektedirler.

Uydu kurulumu

Komşularınızın çatıların da iki veya üç adet çanak anteni varsa bunlar ile tahmin yürütmek zordur. başka yerlere bakarak çatıda sadece bir adet çanak anten olan çatılardan yardım almanız daha mantıklı. yön tahmini için alınan bilgilere istinaden çanağınızı o yöne doğru sabitlemeye çalışın. Bu arada uydu kurulumu yapabilmeniz için ya çatıya televizyonu çıkaracaksınız ya da evde birinin elinde telefon ile bekleyip sizlere sinyalin gelip gelmediğinizi bildirmesi gerekir.

sembol oranı 27500 veya 30000 olan kanalların sinyal kaliteleri güçlü olacağından dolayı bu kanallardan sinyal ayarlaması yapmanızı tavsiye ederiz. sonrada başka kanalları açarak ince ayarlamayı yapabilirsiniz.