workimg
  • 2 Temmuz 2017
  • Uydu Haberleri

Tuner çıkışı ne demek?

Nedense en yeni teknolojiler de sıklıkla televizyonlarımız da tuner çıkışı diye tabir edilen arızalar meydana geldiğinden beri gerçekten de hepimiz bir televizyon meraklısı olarak Tuner çıkışı ne demek olduğunu merak eder olduk.


Bazı zamanlar ortada oluşan hiç bir artı olumsuz durum yokken tuner çıkışı aşırı yüklendi uyarısı alabiliriz. Bizler de bu aşırı yüklendi sözü ile biraz tırsarak aşırılığa gitmeden sanki televizyonun hayatı tehlikedeymiş gibi tedirgin olur ve gerekirse hiç kurcalamadan televizyonu kapatır hale gelebiliriz. Pekiyi Tuner çıkışı ne demek?

Tuner çıkışı Anlamı?

Tuner televizyonun arkasın da bulunan uydu anten kablolarının bağlanmış olduğu yuva ve beraberinde ki ana karta bağlı bulunan elektronik cihaz demektir. Bu cihaz nasıl bir şey merak ediyorum diyorsanız hemen söyleyelim. Şu anda evlerimiz de kullandığımız televizyon masasın da bulunan, televizyonun arkasın da küçük gözlü ışıklı bulunan uydu alıcılarımız var ya işte bunlar tuner çıkışı bulunan televizyonun dışında olan uydulu cihazlarıdır. Eskiden beri bu hata var olmaktadır. Yalnız en son teknoloji ile Tuner çıkışı ne demek olduğunu bizlere anlatan ve tanımamızı sağlayan mühendisler tarafından geliştirilmiş bir arıza ön uyarısıdır. Genellikle Tuner çıkışı aşırı yüklendi arıza nedenleri Genellikle kabloların ince ve kalın tellerinin birbirine değmesi sonucu oluşan, bazen merkezi uydu sistemin de bazen de lnb bozulmasının ardından meydana gelen bu arızanın çözülmesi için sisteminizi kontrol etmeniz veya ettirmeniz olacaktır.

Arıza nedenleri ve tamir edilmesi

Uydu anten kablosunun her hangi bir yerinde ezilme, kopma, yırtılmaz, üst kabuğunun kalması, iç taraftan kırılma gibi nedenlerden dolayı arızalar oluşabilir. Bunların her biri ''tuner çıkışı aşırı yüklendi televizyonu fişten çıkarın'' uyarısını almanıza neden olabilir.

Özellikle anten kablonuz da ek bağlantı yeri varsa ilk önce hiç bir şey yapmadan bu bağlantı yerine bakınız. Burada bağlanılan parçaların temiz olup olmadığınız kontrol ediniz. kontrol sonucun da bağlantıların temiz olmaması, paslı olması, konnektörlerin iç tarafında kömür gibi pas olması buraya su girmiş olduğu anlamına gelmektedir.


Lnb bozulması ve arızanın tespit edilmesi

Bireysel olarak kendi şahsınıza ait bir çanak anten kullanıyorsanız veya bina ortak sistemi de olabilir bu tür bir çanak anten kullanıyorsanız sizin eve gelen lnb çıkışının bozulmuş olma ihtimali yüksektir. Kendi kablonuzu bulup hemen yan tarafınızda bulunan boşta çıkış varsa oraya takıp denemeli veya komşunuzun kablosunu bir müddet sadece denemek için yerinden çıkarıp deneyebilir siniz. Televizyonunuzun çalışması durumunda sizin kablonun bağlanmış olduğu yerin bozuk olduğunu bu şekilde tespit etmiş olacaksınız. Yalnız komşunuzun kablosunu tekrardan geri takmayı unutmayınız!

Merkezi uydu santrali bozulması

Merkezi uydu santrali kullanıyorsanız büyük bir ihtimalle sizin eve gelen santral çıkışı bozulmuştur. Bunu bulabilmeniz için ilk önce kendi kablonuzun hangisi olduğunu bulmanız gerekir. Üst katlarda ki dairelerden birinde oturuyorsanız prizin oradan ve yukarıdan bir iki santim çekmek suretiyle hangi kablonun sallandığını gözlemlediğiniz takdirde bulabilirsiniz. Yalnız burada çok dikkatli olmalısınız. Çok fazla çekerseniz kablonun iç tarafa kaçmasına, kablonun kopmasına neden olabilir.


Üst katların kablonuzu koparması

Bu konuda size ilginç gelebilir ama uydu servis firması olarak binlerce arıza ile karşı karşıya kaldığımızdan dolayı burada anlatacağımız sorunu da çok fazla gördük. Üst katınızda bulunan dairelerin televizyon, dolap, tablo asma, tv ünitesini duvara tutturma gibi duvarlarını delecek işlemlerin yapılması sonucu sizin alt kattan yukarıya duvarın içinden geçen kablonuzu matkap ile kesmek suretiyle arızaya neden olabilirler. Bütün kablolar bütün daireleri dolaşarak aynı anda ve aynı hizada yukarıya doğru çıkarlar. Bazen bu kablo borular yüzeyde olur ama bazen de duvarın iç kısmında olur. Genel olarak çok fazla yüzeyde bulunurlar. Sıvanın hemen altında olan bütün daire kabloları üst katlar olan kişiler tarafından bazen zedeleme ve tamamen koparma gibi sorunlar ile karşı karşıya kalınabilir. Eğer bunu tespit ederseniz servis bedeli ve kablo bedelini bunu yapan daireden almanız adına zararınızı karşılaması gerekir.

Televizyonun bozuk olması

Yanlış duymadınız. Televizyonların bazen tuner çıkışının bozulması tuner çıkışı aşırı yüklendi arızası ile karşı karşıya bırakabilir sizi. Evinize anten sinyalinin sorunsuz bir şekilde gelse bile televizyonunuzun içindeki devrelerden kaynaklanan bir sorun olduğu için çanak anten hatası verebiliyor. Bunu anlamanın en iyi yolu da anten kablosunu televizyondan çıkarın. Televizyonu kapatıp açın. Tekrardan tuner çıkışı aşırı yüklendi uyarısını veriyorsa, televizyon bozulmuş demektir. ama uyarıyı siz kabloyu çıkardığınız kesiyor ama taktığınızda tekrardan devam ediyorsa sorun kablo dandır. Yani yukarı da saymış olduğumuz nedenlerdendir.