workimg
  • 4 Temmuz 2018
  • Uydu servis Bölgeleri

​uydu yörüngeleri ve dereceleri

Bir çanak antenin ayarlanabilmesi için uydunun yörüngesinin bilinmesi gerekir. Uydu yörüngeleri ve dereceleri için bazı yerlerden destek alabilir eya bu konuda çok fazla detaylı olarak bir bilgiye sahipseniz zaten saniyeler içerisinde etrafınıza bakarak hemen hangi uydunun hangi yörüngede olduğunu çanak antenlerden veya farklı belirli bazı noktalardan öğrenebilirsiniz.


Uydu yörüngeleri ve dereceleri için sitemizde önemli sayılabilecek bilgilere yer vererek sizlerin de nasıl uydu yörüngesinin bulunacağı konusunda fikir sahibi etmek için bu makalemizi sizlere sunmuş olduk.

Uydu yörüngeleri ve dereceleri nasıl belirlenir?

Kendinize ait olan bir binada, gece konuda veya müstakil bir binada oturduğunuzda bazı zamanlar hobi olarak veya tamamen ihtiyacınızdan dolayı çanak anten montajını yapabilir ve ayrıca bazı zamanlar da yörüngeleri ile oynama ihtiyacı hissedebilirsiniz. Birçok uyduyu bulabilmeniz için ilk olarak bir tane uyduyu bulup arıdan diğer uyduların yön tahminlerini yapabilirsiniz.

uydu yörüngeleri derece olarak hesaplanmaktadır. Her bir derecenin normal değeri tam olarak belirlenmemiş olsa da bir santim olarak hesaplanmaktadır. Sizler 4 derecelik bir açı için 4 ve 6 santime kadar sağa veya sola götürebilirsiniz. Bu nedenle bu hesaplamayı çok iyi yapmanız gerekir. Bazı metodlardan biri de Türksat çanak anteninin namaz kılarken tamamen dosdoğru olarak dönmüş olduğumuz kıble yönüdür. (Türkiye'ye göre hesaplama yapılmıştır. Farklı ülkelerde değişebilir) Bu kıble yönüne doğru Türksat42 derecelik açıyı göz önünde bulundurduğumuz zaman mutlaka diğer uyduları da az çok tahmin edebiliriz. Çanak antenin arkasına geçip lnb ye doğru baktığımızda sağ tarafımız yani sağ kolumuzun baktı yere 42e derecesine göre dereceler düşmektedir. Sol tarafa doğru çevrildiği zamanda dereceler yükselmektedir

uydu yörüngeleri ve dereceleri nelerdir?

Sizler için ülkemizde en çok kullanılan uyduların isimlerini yörüngeleri ile birlikte yazacağım. Sizlerde bu kodlara göre az çok tahminde bulunabilirsiniz.

  1. Türksat42E
  2. Azerspace 46E
  3. Hotbird13E
  4. Asrta 19.2
  5. Arabsat Badrsat 30.5
  6. Eutelsat7E (Digitürk) .
  7. Sirius Sirus4.8
  8. Nilesat7W (7 derece Eutelsat7E ile aynı değildir. Tamamen çok faklı bir yön olduğundan dolayı W simgesi konulmuştur.)