workimg
  • 9 Ağustos 2018
  • Uydu Haberleri

​Uydu sinyal seviyesi çok zayıf çözümü

Çoğumuz evde yaşanan arızaları kendimiz yapmayı severiz. Özellikle Uydu sinyal seviyesi çok zayıf gelmesinden kaynaklanan televizyon kanallarının iki de bir gitmesinin de elbette Uydu sinyal seviyesi çok zayıf çözümünü de bulmaya çalışmaktayız. Yapılacak olan anten tamirlerinin sağlıklı bir şekilde neticelenmesi için mutlaka çanak antenin güvenli bir yer de olması gerekir.


Çatının uç kısımları, aşağıya sarkmadan ulaşılamayan çanak antenler, balkonda ellerinizin uzanamayacağı yerler, ellerinizin lnb uçununda ki kablolara yetişemediği yerler, çok dik olan çatılar ve ayrıca bunun gibi daha aklımıza gelmeyen sizin için tehlikeli görünen hiç yere çıkmamanızı tavsiye ediyoruz. Yüksek yerlere çıkmaya ve bu tür yerler de nasıl yürüyeceğinizi bilmediğinizden dolayı Allah korusun telafisi mümkün olmayan sonuçlar ile karşı karşıya kalma durumunu oldukça yüksektir.

Sinyalin neden zayıf olduğunu öğrenin

Uydu sinyalinin zayıf geldiğini öncelikle nereden baktınız? Sadece uydu anten sinyalinin zayıf olduğunu düşünüyorsunuz ama her hangi bir kanal da problem yoksa o zaman bakmış olduğunuz yerde Türksat frekansının en zayıf olan bazı frekansları olabilir. Bundan dolayı uydu sinyal seviyesi çok zayıf diye düşünebilirsiniz. Eğer durum bundan ibaretse, yani sinyal zayıf gösteriyor ama hiçbir kanal da gidip gelmeler yoksa sadece çok yoğun yağmur ve fırtınalar da yapıyorsa o zaman lnb çok fazla eski olmasından dolayı, bakmış olduğunuz frekansın zaten zayıf olmasından dolayı veya uydu alıcınızın gerçek sinyal seviyesini çok az göstermesi olabilir. Bu saydığımız seçeneklerden her hangi biriyse de yine de hiçbir işlem yapmanıza gerek yok. Ama benim içim rahat değil ben bu sorunumun hallolmasını istiyorum diyorsanız o zaman sizler bu küçük sorunu yapamayabilir ve bunun için profesyonel DH yayınların sinyal kalitesinin ölçümünü yapabilen bir cihaz olması gerekir.

Uydu sinyal seviyesi nasıl yükseltilir?

Çanak anten Uydu sinyal seviyesi çok zayıf çözümü oldukça basittir. Ama ilk önce neden sinyalin olmadığını bulmalısınız. Eğer tv veya radyo kanalları çekiyorsa ama sadece bazılarında sorunlar yaşıyorsanız o zaman çok yönlü olarak bir araştırma yapmanız gerekir. ilk önce çanak antenin yanına gidin. Antenin baktığı yönde her hangi bir ağacın olması veya yeni yapılmış bir binanın olup olmadığını kontrol ediniz. Eğer bunlar varsa antenin Uydu sinyal seviyesi çok zayıf çözümü olarak anten yer değişikliğini yapmanız gerekebilir. Böyle bir şey yoksa o zaman antenin sağlamlık testini yapmalısınız. Eliniz ile çanak anteni sallayın ve duvardan çıkıp çıkmadığına bakın. Sonrada antenin kırık çürümüş olup olmadığına bakınız.

Anten kablosunu kontrol edin. Sizler şayet bir cihaz olmayan yapamayacağım gibi görüyorsanız o zaman yakınlarınızda ki uydu antencilerden destek almalısınız.