workimg
  • 16 Kasım 2017
  • Uydu Haberleri

​Uydu kanalları sabah gidiyor akşam geliyor

Uydu sistemlerin de karşımıza çıkan o kadar çok arıza var ki bu arızaları yıllardır uydu servisinde profesyonel olarak çalışan kişiler bile bazı zamanlar da vallahi ilk defa böyle bir şey ile karşılaşıyorum demişlerdir. Normal bir elektrik arızasına benzemeyen bu arızaların bir yenisi de Uydu kanalları sabah gidiyor akşam geliyor olmasıdır.


Eğer başınıza gelmediyse şanslısınız demektir. Çünkü bu sorun ile karşılaştıysanız normal bir sorundan daha çok ücret ödeyebilirsiniz. Kanalların olmadığı zaman da teknik servisi çağırırsanız daha iyi bir sonuca ulaşmanız biraz daha kolay olabilir. Yalnız kanalların çektiği durumlarda teknik servisin gelmesini isterseniz ve servis elemanı da yaptığı kontroller sonucu bir sonuca ulaşması zor olabilir.

Bazen böyle problemli yerlere gittiğimiz de uydu bulma cihazı ile kontrollerden sonra tam olarak hangi parça bozuk hangisi sağlam olduğunu anlayabiliyoruz. Ama bazen de sorun bir türlü anlaşılamaz. Çünkü biraz önce çalışmayan televizyonun kablosuna dokunduğunuz anda sinyaller normale dönebiliyor. Ve sizler oradayken bir daha da gitmiyor. Sinyal dereceleri normal geldiğin de gerçektende büyük sorumluluk altındasınız demektir. Çünkü kafanıza göre anten kablosunu ve bağlı olan malzemeleri değiştirmek zorunda kalsanız bile ya bu parçalardan değilse diyerek geri adım atmışızdır.

İşleme başlamadan önce ev sahibi ile ufak bir görüşme yapmalısınız. İlk önce kablonun değiştirilmesi ve ardından sonuca ulaşılamazsa lnb ninde değiştirilmesi gerektiğini söylemelisiniz. Eğer kabul etmez hiçbir şekilde kabloyu bile değiştirmeden oradan uzaklaşmalısınız. Çünkü tamiri anlaşılamayan işlemleri yapmadan ayrılırsanız daha karlı çıkacağınıza eminiz.