workimg
  • 26 Haziran 2018
  • Uydu servis Bölgeleri

​Uydu düzenleme ayarları nasıl olmalı

Eskiden normal anten kullandığımız zaman sadece anteni sağa sola hafifçe çevirir ve televizyon çektiği anda bırakırdık. Kablolar bozuk bile olsa veya önüne ağaç gelmiş, yeni bina yapılmış, kablo zedelenmiş gibi her hangi bir sorunlar uğraşmaz ve çekmese bile o kadar dert etmezdik. Şu anda onlarda arıza çanak antenler de yaşanıyor.


Genel olarak kendi işimizi kendimiz görmeye çalıştığımızdan dolayı Uydu düzenleme ayarları nasıl olmalı? Ve uydu düzenleme ayarlarından bir örnek bakmak suretiyle önce kendimiz yapmak ve sonrasında beceremediğimiz zaman da sadece bunu yapacaksanız başka hiçbir şeyi yok deyip uydu servislerini çağırırız. Sizler receiver ayarları ile oynamadıysanız bu ayarlar kısmında bir şeyleri değiştirmenize gerek yok zaten. Fabrika çıkış olarak ülkelere ve kullanılan band şekline göre uydu uydu ayarları satışa sunulmadan önce tamamen yüklenmiştir. Bu kısımda bir değişiklik yapmak kanalların bir daha bulunmamasına, bazı kanalların çalışıp bazılarının çalışmamasına veya sadece birkaç tane kanal çekip onlarında bozuk cd gibi göstermesine neden olabilir.

Burada dikkat edeceğiniz tel yer olan şudur. Anten ayarları seçeneğinden kullanmak istediğiniz uydunun üzerine gelip ok tuşu ile seçim yaptıktan sonra ya kendi kendine ayarlar kısmı açılır ya da sizler bir tuşa basarak düzenle seçeneğinden açacaksanız. Alt kısımlar da yer alan DİSEQC, DİSEQC 1.0 veya DİSEQC 1.1 yazan bir yer bulacaksınız. Diseqc ve diseqc 1.0 yazan yerler de 1 a veya ¼ yazması gerekir. bu ayarın kapalı olmamasına dikkat edin yeterli. Bunu yaparken de diğer ayarlara dokunmanıza gerek yoktur aslında. Ama bazı nedenlerden dolayı sizler buralar ile de oynadıysanız ve eski ayarların nasıl olduğundan emin değilseniz burada yazılar ile Uydu düzenleme ayarları örneğini karşılaştırarak Uydu düzenleme ayarları nasıl olmalı ayarlarını öğrenmiş ve yapmış olacaksınız.

UYDU: Türksat 42E (42E yazmasa da olur)

LNB BANDI: KU

LNB ALT: 9750

LNB ÜST: 10600

LNB GÜCÜ: Açık

LNB VOLT: 13/18

DİSEQC 1.0: 1 / 4 – A – 1 Her hangi biri olur. Yeter ki KAPALI yazmasın

DİSEQC 1.1: KAPALI (Açık yazsa da fark etmez.