workimg
  • 4 Ekim 2018
  • Uydu Haberleri

​Uydu cihazı gözü tamiri

Eğer internet üzerinden Uydu cihazı gözü tamiri diye arattıysanız muhtemelen bir mini küçük uydu alıcısı kullanıyorsunuz. Bu uydu alıcıların gözleri harici olarak uydu cihazına takılmaktadır.


Genel olarak bir metre uzunluğunda ince bir kablo ile bağlanıp bir uzunda telefonların şarj veya kulaklık girişi yeri, diğer ucunda da içerisinde ışık bulunan şeffaf bir plastik ile bağlıdır.

Uydu cihazı gözü tamiri yapılır mı?

Uydu cihazı gözleri genel de bozulmaz. Bu nedenle uydu cihazı gözü tamirini yapan pek kimse bulamazsınız. Sizler evinizde sorunun nereden kaynaklandığını eğer az çok tahmin edebiliyorsanız o zaman uydu alıcısının gözünü kendiniz tamir etmeyi deneyebilirsiniz. Uydu cihazı gözü tamiri yapılır mı demeyin.

Çünkü eğer genellikle uydu alıcısının gözünün arkasındaki çift taraflı batın sökülmesi sonucu sağa sola düşüyorsa o zaman muhtemelen uydu gözün ışığın olduğu yerin lehim sökülmesinden dolayı ya da kablosunun bozulmasından kaynaklanıyor olabilir. Zaten uydu gözleri bozulduğu zaman elektronikçilerin tamir etmemesinden dolayı sizin yapacağınız işlem de yüzde 50 şansınız var demektir. Zaten bozulsa da veya çalıştıramazsanız zaten yenisini alacağınızdan dolayı kaybedecek bir şeyiniz de olmaz.

Alıcı gözü tespit etme ve onarma

Uydu alıcı gözünün de ışığın olduğu yerde kapak vardır. O kapağı kırmadan açmaya çalışısın. Işığın bulunduğu yerde ana kart gibi bazı lehimler olacak. Bu lehimlerin yerinde ve sağlam olduğuna bakınız. Eğer lehimlerden biri sökülüp kablo boşta duruyorsa o zaman Uydu cihazı gözü tamirini yapabilirsiniz demektir. Ucuz bir lehim makinası alarak kablonun lehimini yavaş yavaş yapabilirsiniz.

Lehimler ve kablolar sağlamsa alıcısı gözün her iki taraftaki uçtan 10 cm kalacak şekilde kabloyu kesin ve başka bir kablo bağlayın. Kabloyu değiştirebiliyorsanız komple değiştirin. Ama bu işlemin altından kalkamayabilirsiniz.

Yeni uydu cihazı gözünü nereden bulurum?

Uydu cihazların alıcı gözlerini büyük olan toptancılar da ve uydu servislerinin malzeme aldıkları yerden alabilirsiniz. Normal küçük uydu servislerin de hizmet veren yerlerde bulmanız zor olur. Genellikle uyducuların malzeme aldıkları yerlerde olur. Uydu alıcınızın markası çok fazla tanınmayan bir marka değilse o zaman bulmanız daha kolay olacaktır.