workimg
  • 26 Ekim 2018
  • Uydu Haberleri

​uydu alıcısı merkezi sistemde çalışmıyor

Ortak çanak anten sistemi olan bir yere geçtiniz ve birde fark ettiniz ki uydu alıcısı merkezi sistemde çalışmıyor. Daha önce kendinize ait bir çanak anteniniz vardı ve hiçbir şekilde sorun yalamadan güzel bir şekilde izliyorsunuz. Merkezi uydu santrali olan bir yere geçtiğinizde her şey doğru olmasına rağmen uydu alıcısının çalışmadığını gördünüz.


Bunun için yapacağınız bazı ayarlar olsa da her şeyin doğru olduğundan eminseniz uydu servisi firmalarını çağırmanızın hiçbir mahsuru yok. Ama dilerseniz ilk önce burada yapılacak olan seçeneklere bir göz atın ve ardından tekrardan çanak antenci çağırabilirsiniz.

Receiver merkezi uydu sisteminde çalışmıyor

Uydu alıcısı merkezi sistemde çalışmıyor olması sizleri endişelendirmesin. Çünkü bunun için ilk önce bazı ayarlamaların yapılması gerekir, Yani her uydu alıcısı merkezi santrale bağlandığı zaman elbette çalışmaz. Bazen yapılacak olan bazı ufak dokunuşların receiver merkezi uydu sisteminde çalışmıyor sorununa kesin sonuç olabilir.

Yeni bir eve taşındıysanız sizden önce burada oturan kişinin televizyon kullanıp kullanmadığını ve Digitürk sisteminde mi yoksa normal çanak anten kullandığını da sorarsanız probleminizi daha kolay çözebilirsiniz. Prizden uydu alıcısına bağladığınız kabloyu kontrol edin. Uçlarına bağladığınız konnektörlerin sağlam olması ve hiçbir telin birbirlerine değmemesi gerekir.

ÖNEMLİ İPUCU: Digitürk çanak anteni türksata çevirme işlemi yapılacaksa nasıl yapılacağını öğrenmek için digitürk anteni türksata çevirme isimli makalemizi okuyabilirsiniz.

Bir de uydu alıcısı merkezi sistemde çalışmıyor olmasının en büyük nedeni de anten ayarları kısmında diseqc yazan yerin kapalı olmasıdır. Sizler bu özelliği açtıktan hemen sonra televizyonunuz kanallar yüklü ise güncel olan televizyon kanallarının açılması gerekir. Kanalların güncel olduğundan eminseniz o zaman uydu alıcısının fişini çekip tekrar takın. Bu sayede uydu alıcısının merkezi santraline bağlantısını yapmış olacaksınız. Bazı televizyonlar ortada hiçbir sorun yokken de çalışmıyorsa o zaman uydu alıcısını fabrika ayarlarına çevirin. Az önce yaptığınız gibi anten ayarlarında ki ayarlamaları tekrardan yapıp kayıt edin. Sonrada otomatik arama veya manuel şebeke arama ile kanal aramasını yapıp tekrardan televizyon kanallarının merkezi sistem de yüklenip yüklenmediğine bakın.

Bütün ayarları yaptım ama uydu cihazı çalışmıyor

Burada anlatılan bütün ayarlamaları yaptınız ama yine de uydu alıcısı merkezi sistemde çalıştıramadıysanız o zaman gerçekten de uydu alıcınız da bir problem olabilir. Elinizde farklı bir uydu alıcısı varsa onu deneyebilir veya merkezi uydu santrali kullanmayan bir arkadaşınız ile uydu alıcılarınızı değiştirebilirsiniz. Sizin uydu cihazınız bozuk olduğu için merkezi sistemde çalışmıyor. Yalnız normal ve diseqc gerektirmeyen tek çanak antenlerde sorun çıkarmadan çalışabilir.