workimg
  • 10 Mart 2020
  • Uydu Haberleri

​Tv ses var görüntü yok çözümü

Televizyonların sıklıkla karşılaştığı sorunlardan biri televizyon da ses var görüntü yok problemidir. Televizyonu açtığınız da tv ses var görüntü yoksa o zaman sizler de televizyonda görüntü problemini yaşıyorsunuz demektir.


Televizyon açılıyor ama görüntü yok ise bunun için teknik servis çağırmalısınız. Yalnız televizyon tamircisi veya Bayrampaşa uydu servisi gibi teknik servisleri çağırmadan önce eviniz de televizyonun görüntü problemini giderebileceğiniz bazı teknik noktaları sizlere sıraladık.

Televizyonunuzu normal saatler de her zaman olduğu gibi açtınız ama bu sefer açılması biraz daha uzun sürdü. Sizler de kanal değiştirdiğiniz de aslında televizyonun açık olduğunu, televizyondan ses geldiğini ama tv ses var görüntü olmadığını fark ettiniz. Televizyon bozulduğun da bir televizyon tamircisini veya uydu antenler ile ilgili sorunlar yaşıyorsanız bir uydu servisi firmasını çağırmanız gerekir. Yalnız bundan önce kendiniz evde bu sorunun üstesinden gelebileceğiniz bazı durumlar olabilir.

Şimdi sizlere Tv de ses var görüntü yok sorununun çözümü için bazı ipuçları vereceğiz.

Televizyon da ses var görüntü yok

Televizyon da ses var ama görüntünün gelmemesi her zaman için televizyonunuzun bozulduğu anlamına gelmemektedir. Hangi marka televizyonu kullandığınız ve televizyonun kendinden uydulu mu yoksa harici uydu cihazınız da ayrıca önemlidir. İşte sizlere televizyon da ses var ama görüntü yok sorunu ile ilgili bazı nedenler.

Televizyon ses var görüntü yok

Tv de ses var görüntü olmamasının bazı nedenleri

  • Şifreli bir kanal açmış olabilirsiniz.
  • Kumanda da görüntü/ışık kapatma (ampul işareti) tuşu varsa basmış olabilirsiniz.
  • Uydu skart kablosu yerinden çıkmış olabilir.
  • Hdmi kablosu yerine oturmamış olabilir.
  • Hdmi, skart kablosu, Gözlü uydu alıcısı yerinden çıkmış olabilir.
  • Televizyonun ekranı kırılmış olabilir. (Tv servisi çağırmalısınız)
  • Televizyon ledleri (Led bar) bozulmuş olabilir. (Tv servisi çağırmalısınız)

Televizyon ses var görüntü yok probleminin çözümü

Televizyona görüntü gelmiyor

Yukarıda yazmış olduğumuz “Tv de ses var görüntü olmamasının bazı nedenleri" başlığında anlattığımız bazı nedenleri kendiniz de evde yapabilirsiniz. Tv servisi, uydu servisi veya Uydu tamircisi çağırmadan kolaylıkla televizyon görüntü problemini giderebilirsiniz. Eğer televizyon servisi çağırmanıza gerek duymayacak bir arıza meydana geldiyse burada anlatacaklarımızı yaparsanız Tv de ses var görüntü yok çözümü için kendinizi ödüllendirebilirsiniz. Şayet Tv ses var görüntü yok çözümü ile ilgili başarılı olamazsanız size en yakın olan televizyon tamircisini çağırabilirsiniz.

Tv ses var görüntü yok çözümleri

Şimdi sizlere televizyona görüntü gelmiyor, ses var görüntü yok, televizyon da karanlık görüntü veya ve Tv ses var görüntü yok çözümleri ile ilgili b ile ilgili şeyleri sizlere anlatacağız.

Şifreli bir kanal açmış olabilirsiniz.

Tv kanal listenizde ki bütün kanallar açılmaz. Bu kanalların bazıları şifreli, bazıların da yayın yok, görüntü olmayan bazı kanallar da sadece ses gelebilir ve ayrıca 4k gibi kanalları açtığınız da Tv ses var görüntü yok problemi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Şifreli kanalı açtıysanız kanalı değiştirin bir de öyle deneyin.

Kumanda da görüntü/ışık kapatma (ampul işareti) tuşu varsa basmış olabilirsiniz.

Bazı televizyon kumandaların da televizyonun ekranını tamamen karartmak için bir tuş bulunur. Bu tuşa bastığınız zaman televizyonun sesi duyulur ama ekran görüntüsü olmaz. Bu nedenle Tv ses var görüntü yok diyorsanız ilk önce kumandanızı kontrol ediniz. Ampul veya ışık işaretine benzeyen bir tuş varsa önce oraya basın.

Uydu skart kablosu yerinden çıkmış olabilir.

Gözlü uydu alıcısı veya uydu alıcısını televizyona bağlamak için kullandığınız bazı kablolardan da televizyona görüntü gelmiyor olabilir. Kabloyu televizyona veya uydu alıcısına tam olarak bağlayamadıysanız sadece sesi duymanız çok normaldir.

Hdmi kablosu yerine oturmamış olabilir.

Hdmi kablosu tıpkı yukarıda anlattığımız gibi uydu alıcısına veya televizyona tam olarak bağlanmamış olabilir. Yalnız şunu da unutmamak gerekir. Hdmi kabloları veya televizyonlardaki hdmi giriş yerlerinin çok çabuk bozulduğunu unutmayın. Eğer Tv ses var görüntü yok diyorsanız ilk önce hdmi kontrolü yapmanızı tavsiye ederiz.

Hdmi, skart kablosu, Gözlü uydu alıcısı yerinden çıkmış olabilir.

Harici gözlü uydu alıcısı kullanıyorsanız ve televizyon da ses varsa ama görüntü yoksa o zaman tv arkasında bulunan küçük gözlü uydu alıcısını9n skart kısmının televizyona sıkıştırın. Televizyona görüntü yine de gelmiyorsa o zaman uydu alıcısını yerinden çıkararak bir daha takmaya çalışın. Yine aynı şekilde Tv de ses var görüntü yoksa o zaman da bir televizyon tamircisini çağırmalısınız.