workimg
  • 30 Temmuz 2018
  • Uydu servis Bölgeleri

​Türksat4a uydu boylam nedir

Türksat4a ve diğer uydular da frekans ayarları olduğu gibi diğer farklı profesyonellik gerektiren ayarlarda vardır. Mesela Türksat4a uydu boylam nedir kısmını hiç merak ettiğiniz veya bildiğiniz oldu mu?


Televizyon dahili uydu alıcılı olduğu zaman televizyon kumandasından uydu ayarları seçeneğinden ve uydu ekle veya düzenle yazan yerde bu seçenek bulunur. Ayrıca dahili uydu alıcılı televizyon kullanmıyor, yerine sonradan takılan receiver kullanıyorsanız aynı şekilde bu işlemleri yapabilirsiniz. Yalnız bilmeniz de yarar var. Televizyon da uydu alıcısı varsa televizyon kumandasından ama yoksa da uydu cihazının kumandasından yapmalısınız.

Türksat4a uydu boylam ne işe yarar?

Türksat4a uydu boylam derecesi Türksat uydusuna ait bir yön tayinidir aslında. Bu dereceleri girdikten sonra uydunun tam olarak nerede olduğunu uydu alıcısına tanıtmıyş oluyorsunuz. Şayet bir normal çanak anten kullanıyorsanız bu ayarları yapmanıza hiç te gerek yok. Çünkü bu ayarlar farklı çanak antenler için kullanılmaktadır. Eskiden çok daha fazla yaygın olan motorlu çanak antenlerin kullanımına bu aralar fazla yaygın olmadığını görmekteyiz. Eğer sizler de motorlu çanak anten kullanıyorsanız uydu yönü, Türksat uydu boylam derecesi ve kodu sizlere gerekli olan bilgiler arasındadır. Yani burada anlatılanlara göre bir ayar yapmak gerekirse 42 derece doğu yönündedir de denebilir.

Türksat uydu boylam

Türksat uydusuna ait uydu boylamı 0.42E

Boylam yön derecesi: Doğu