workimg
  • 14 Nisan 2022
  • Televizyon Sorunları

​Televizyonu av moduna alma, av dan çıkma

Televizyona uyducu alıcısı, dvd player, usbe bellek ya da playstation gibi bir cihaz bağlamak istediğiniz de televizyonu av moduna almanız gerekir. Cihazı televizyonun hangi çıkışına taktıysanız kumandanın av tuşu ile o girişi seçmeniz gerekir.


Yani Televizyonu av moduna alma ya da Televizyonu av modunda açma işlemi ile takmış olduğunuz cihaza erişimi ancak bu şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Av modu her ne kadar eski televizyonlar da daha çok karşımıza çıksa da, en yeni çıkan televizyonlar da bile av tuşu bulunuyor. Elinizde ki led, smart tv ve lcd tv kumandasında av tuşu gremiyorsanız bu televizyon av moduna geçmiyor anlamına gelmemektedir. Çünkü her televizyon markası kumandaya direk olarak “av" yazmaz. Farklı tabirler kullanarak av tuşunu adeta gizlediklerini söylemeliyim. Şimdi gelin isterseniz Televizyon av moduna geçmiyor, televizyonu av modunda açma ya da kumanda da av tuşu hangisi gibi sorulara cevap verelim.

Televizyon av moduna nasıl alınır?

Televizyona sonradan harici olarak takmak istediğiniz ürünü televizyonun arkasında ki girişlere takınız. Elinizde ki ürün hangi özelliği taşıyorsa o girişe takmanız gerekir. Mesela scart çıkışlı bir uydu alıcısını sadece sckart çıkışına, hdmi özelliği bulunan bir ürünü sadece hdmi çıkışlarına takmalısınız. Ardından hangi çıkışa taktıysanız o çıkışı kumandanızın av tuşu ile o girişi işaretleyip Ok tuşuna basmanız yeterli.

Mesela televizyonu av moduna alma ile ilgili birkaç örnek vermek istiyorum.

  1. Hd uydu alıcısnı televizyonun HDMI 1, HDMI2, HDMI3 veya HDMI IN yazan yere takıp televizyonun av tuşundan hdmi 1, 2, 3 veya in olan seçeneği seçmeniz gerekir. Böyle yapmazsanız televizyon av'a geçmez ve dolayısıyla takılan hd uydu alıcısı da açılmaz. Bu işlem ile Televizyon av moduna alınmış olacaktır.
  2. Skartlı uydu alıcısı takmak istediğiniz de televizyon girişlerinde ki scart, av 1 ve av 2 yazan yerlerden birine skartlı uydu alıcısını takmanız gerekir. Uydu alıcısını televizyonun arkasında ki girişlere taktıktan hemen sonra Televizyon av moduna alma işlemini yapmalısınız. Yani kumandanın av tuşuna basın ve skart 1, skart 2, av 1 ve av 3 tuşuna basınız.
  3. Playstation da televizyona hdmi kablosu üzerinden bağlanır. Playstation kablosunu televizyonun arkasında ve yanlarında ki hdmi girişlerine takın ve Televizyonu av moduna alınız. Bu aşama da playstation ekranı televizyonda açılacaktır.

Televizyon av modundan nasıl çıkartılır?

Az önce Televizyon av moduna nasıl alınır konusunu ele almıştık. Şimdi de televizyon av modundan nasıl çıkartılır konusunu ele alacağız. Televizyon kumandasında ya da yanlarında av modu olacaktır. Bu tuşlar yardımı ile av moduna almış olduğunuz televizyonu aynı şekilde av tuşuna basarak yeniden av modundan çıkartabilirsiniz.

Televizyonu Hdmi, usb flash bellek ya da scart çıkışından çıkartarak televizyonu açmak istiyorsunuz. Tv kumandasından av tuşunu bulup basınız. Bu liste de TV ya da UYDU yazan yeri bulup “Okey" tuşun basınız. Bu seçenek ile televizyon av modundan çıkartılır ve televizyon kanal izleme moduna geçmiş olacak. Tv av modu ile ilgili detayları mutlaka iyice anlamanız gerekir. Yoksa elinizin bazen av tuşuna çarpması ile uydu servisi bile çağırabilirsiniz.

Tv av tuşu kumandanın neresinde

Av modu televizyon kumandasının her hangi bir yerinde olabilir. Bazı markalar da en üstte tv açma kapatma tulunun hemen karşısında yer alırken, bazı televizyon modellerinde tam ortada ki OKEY tuşunun hemen üstüne de ya da altında av tuşu olabiliyor. Televizyon kumandasında av tuşunu bulmak için sadece av yazan tuşu aramamalınız. Çünkü bazı televizyon markaları av tuşu yerine “input" Source" gibi tuşlar kullanırlar. Yani kumandanız da av yazan bir tuşu bulamadıysanız input, source, av, sağ tarafa dik bakan ok tuşu, üzerinden oyun kolu ve değişik bir iki simge daha bulunan tuşu da bulmanız yeterli. Bu sıraladığımız tuşlar ile Televizyonu av moduna alabilir ve dilerseniz av'dan çıkartıp televizyona geçebilirsiniz.

Kumandası olmayan televizyonu av moduna alma

Televizyonu alma modunda açma ve av'dan çıkartma işlemi kumanda olmadan çok zordur. Özellikle yeni üretilen led, smart tv, Qled tv'ler de hiç bir tuş bile bulunmuyor. Bu televizyonu kumanda olmadan av moduna almak ya da av moduna çıkartmak imkansızdır. Yalnız bazı tv modellerinde LG, Samsung gibi yan ve ön tarafında bazı tuşlar bulunur. Bu tuşlara basarak televizyonu av moduna alabilirsiniz.

Kumandası olmayan televizyona ilk önce takmak istediğiniz uyducu alıcısını takınız. Sonra da televizyonun üzerinde ki tuşlara basınız. Genel de kanal değiştirme tuşuna basmanız ile televizyon açılacaktır. Televizyon eğer av da açılmazsa dimdik ok tuşuna ya da input tuşuna basınız. İnput yerine av da yazabilir. Böylece uydu alıcısını takmış olduğunuz girişle gelerek o girişi seçmelisiniz. Seçme işlemi bazen bekleme ile bazen ok tuşuna basarak bazen de ses ya da program değiştirme tuşları ile yapılır.

Televizyonu v moduna alma, av dan çıkarma ve tv kumandasında av tuşu hangisi konularını anlatmaya çalıştık. Yapamadığınız bir konu olursa bize ulaşıp yardım alabilirsiniz.